Wszołek, Stępiński, Salamon... Mundial nie dla nich

MB
11 maj, 14:23 | Polska
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
Paweł Wszołek, Mariusz Stępiński, Bartosz Salamon (fot. Getty Images)
Taras Romanczuk, Jakub Świerczok, Mariusz Stępiński, Arkadiusz Malarz, Bartosz Salamon, Paweł Wszołek – te nazwiska często pojawiały się w kontekście wyjazdu na mundial do Rosji. Teraz wiadomo już jednak, że każdy z nich może w tym czasie zaplanować wakacje, bo Adam Nawałka postawił ostatecznie na innych zawodników.

Fabiański bliżej numeru jeden? "Zdecyduje szczegół"

Wojciech Szczęsny i Łukasz Fabiański mają niepodważalną pozycję w kadrze. Zagadką pozostaje jednak, kto uda się do Rosji w roli trzeciego bramkarza. Adam Nawałka do wstępnej, 35-osobowej kadry powołał Bartosza Białkowskiego oraz Łukasza Skorupskiego. A to oznacza, że zabrakło miejsca dla Malarza, który jest w tym sezonie w fenomenalnej formie.

Ewentualne powołanie na mistrzostwa świata miało być dla 37-latka nagrodą za świetne występy w ekstraklasie. W tym sezonie rozegrał 34 mecze ligowe i zachował 13 czystych kont. Nawałka uznał jednak, że postawi na zawodników znacznie młodszych.

Arkadiusz Malarz (fot. Getty Images)

Rozczarowany może być również Bartosz Salamon, który w barwach SPAL walczy o utrzymanie w Serie A. Jak na razie robi to bardzo skutecznie, bowiem beniaminek ligi włoskiej ma dwa punkty przewagi nad strefą spadkową i w perspektywie jeszcze dwa mecze w tym sezonie.

27-latek ma w dorobku dziewięć spotkań z orzełkiem na piersi. Był powołany na EURO we Francji, choć mecze obserwował z wysokości ławki rezerwowych. Po turnieju zagrał dla biało-czerwonych tylko raz – we wrześniu 2016 roku w zremisowanym 2:2 starciu z Kazachstanem.

Sporą niespodzianką jest również brak w kadrze Tarasa Romanczuka. Pomocnik Jagiellonii Białystok niedawno otrzymał polskie obywatelstwo i zadebiutował w meczu towarzyskim z Koreą Południową. Wydawało się, że wysoka dyspozycja na przestrzeni sezonu ligowego sprawi, że urodzony na Ukrainie zawodnik uda się do Rosji i będzie stanowił alternatywę dla Grzegorza Krychowiaka.

Na razie jednak Romanczuk nie powiększy dorobku meczów w biało-czerwonej koszulce.

Taras Romanczuk (fot. Getty Images)

Do Rosji nie uda się również Paweł Wszołek, który w tym sezonie był kluczowym zawodnikiem Queens Park Rangers grającego na zapleczu ekstraklasy. "Wszołi" zagrał w aż 36 meczach, zdobył dwie bramki, do tego dołożył pięć asyst.

W kadrze występuje jednak sporadycznie. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat zagrał tylko w czterech spotkaniach. Wydawało się jednak, że selekcjoner może skorzystać z jego usług, ponieważ 26-latek jest wszechstronny i może występować na trzech pozycjach – jako prawy obrońca, wahadłowy lub skrzydłowy.

Spośród napastników Nawałka podziękował Świerczokowi oraz Stępińskiemu, co wywołało sporo kontrowersji. Pierwszy z nich zimą opuścił ekstraklasę po tym, jak w 21 meczach strzelił aż 16 goli. Trafił do bułgarskiego Łudogorca Razgrad i formę utrzymał – w 12 spotkaniach zdobył siedem bramek.

Drugi z nich gra w lidze o wiele mocniejszej, bo w Serie A. Pięć razy udało mu się pokonać bramkarzy w tym sezonie, ale jego Chievo najprawdopodobniej i tak spadnie z ligi.