86' Grzegorz Krychowiak
Grupa H
1 : 2
(0 : 1)
ZAKOŃCZONY
19 czerwca 2018 , Spartak Ariena
Senegal
37' Thiago Cionek (SAM.)
60' M'Baye Niang

Mundial 2018. Polska – Senegal 1:2. Fatalny początek MŚ

19 cze, 18:52
Mundial 2018: Grupa H, Polska - Senegal (mecz)
Reprezentacja Polski przegrała w pierwszym meczu na rosyjskim mundialu 1:2 (0:1) z Senegalem. Biało-czerwoni w pełni na ten wynik zasłużyli, bowiem zaprezentowali się z bardzo złej strony, zwłaszcza w defensywie.

Mundial 2018: Polska – Senegal z komentarzem Macieja Iwańskiego i Piotra 'izaka' Skowyrskiego

BOHATER MECZU: M’Baye Niang
Napastnik Torino był bardzo ruchliwy i choćby już tym sprawiał ogromne problemy Polakom. Dużo dawał też zespołowi swoim sprytem oraz siłą. Bardzo przytomnie zachował się strzelając drugiego gola.

ANTYBOHATEROWIE MECZU: Polacy
Cały zespół zaprezentował się źle. Linia defensywna w niczym nie przypominała tej, która na Euro we Francji stanowiła bardzo solidny monolit. Zupełnie nieporadny był Thiago Cionek, który wydawał się być ogromnie zestresowany. Dużo błędów popełnił również doświadczony Łukasz Piszczek i niestety będzie miał na sumieniu pierwszego gola dla Senegalu. Mieliśmy kolosalne problemy z opanowaniem środka pola, bowiem wiecznie spóźniony był Grzegorz Krychowiak, a niewidoczny Piotr Zieliński. Kiepsko funkcjonowały skrzydła, odcięty od piłek był Robert Lewandowski, a za jedną z bramek część winy ponosi również Wojciech Szczęsny.

JAK PADŁY BRAMKI?
38' (0:1) Łukasz Piszczek został ograny przy linii. Idrissa Gueye otrzymał zagranie ze skrzydła, kopnął zza pola karnego, a Cionek zmienił tor lotu piłki. Ta wpadła do bramki obok bezradnego Wojciecha Szczęsnego.
61' (0:2) Fatalnie zachował się Krychowiak, który kopnął w stronę Szczęsnego, ale tym samym "uruchomił" M’Baye Nianga. Senegalczyk wykorzystał jeszcze nieporozumienie Jana Bednarka ze Szczęsnym, minął bramkarza i zdobył bramkę.
87' (1:2) Krychowiak głową wykończył dośrodkowanie z rzutu wolnego.

(fot. Getty Images)

A JAK PAŚĆ MOGŁY?
18' Niang otrzymał świetne podanie z głębi pola i zdołał już wyprzedzić Michała Pazdana. Po wbiegnięciu w pole karne zdecydował się na strzał, ale zabrakło precyzji.
20' Zieliński kopnął nieczysto sprzed pola karnego, ale do piłki zdołał jeszcze doskoczyć tuż przed bramką Kamil Grosicki. Jego uderzenie głową było jednak niecelne.
32' Po dośrodkowaniu z bocznego sektora wytworzyło się spore zamieszanie pod bramką biało-czerwonych, ale w porę wyjaśnił Pazdan.
50' Próbował z rzutu wolnego z około 18 metrów Lewandowski, lecz fantastycznie spisał się Khadim N’Diaye.
56' Maciej Rybus dośrodkował na dalszy słupek, a akcję próbował zamknąć Piszczek. Fatalnie jednak skiksował.
70' Piszczek uwolnił się na skrzydle, podał płasko do Arkadiusza Milika, ale napastnik Napoli nie zdołał wykorzystać tej sytuacji.
79’ Aktywny Dawid Kownacki próbował uderzeniem głową, lecz czujnie bramkarz.

ISTOTNE SYTUACJE
Już w pierwszej połowie czerwoną kartkę mógł ujrzeć Krychowiak, ale pobłażliwie potraktował go sędzia. Pomocnik PSG, mając już w dorobku żółtą kartkę, brutalnie sfaulował rywala w środku pola i dzięki dużemu szczęściu pozostał na boisku.

Jakub Błaszczykowski po jednym ze starć przed przerwą mocno cierpiał. Po pierwszej połowie zmienił go Jan Bednarek i tym samym Polacy przeszli na ustawienie z trzema obrońcami.

4 Thiago Cionek 37'
49' Salif Sane 6
13 Maciej Rybus
Youssouf Sabaly 12
20 Łukasz Piszczek 83'
Moussa Wague 22
7 Arkadiusz Milik 73'
72' Idrissa Gana Gueye 5
10 Grzegorz Krychowiak 86' 12'
Sadio Mane 10
11 Kamil Grosicki 86'
87' Alfred N'Diaye 13
16 Jakub Błaszczykowski 46'
Ismaila Sarr 18
19 Piotr Zieliński
62' Mame Biram Diouf 9
9 Robert Lewandowski
75' 60' M'Baye Niang 19
6 Jacek Góralski
87' Cheikhou Kouyate 8
8 Karol Linetty
62' Cheikh N'Doye 11
14 Łukasz Teodorczyk
75' Moussa Konate 14