21 czerwca 2018 , Jekaterynburg Arena

Mundial 2018. Wymęczone zwycięstwo Francji. Peru poza turniejem

21 cze, 18:53
Mundial 2018: Grupa C, Francja - Peru (mecz)
Reprezentacja Francji pokonała Peru 1:0 (1:0) w spotkaniu drugiej kolejki grupy C mundialu w Rosji. Tym samym zawodnicy prowadzeni przez Ricardo Garecę, którzy na mistrzostwach pojawili się po 36 latach przerwy, stracili szansę awansu do 1/8 finału.

Piękny gol nie wystarczył. VAR pomógł Australii

BOHATER MECZU: Kylian Mbappe
Zawodnik Paris Saint-Germain strzelając gola przeciwko Peru został najmłodszym zdobywcą bramki dla Francuzów w historii mundialu. Pokonując Pedro Gallesę miał ukończone 19 lat i 183 dni. Świetnie prezentował się w całym spotkaniu. Zgrywał piłki na jeden kontakt, dzięki czemu napędzał akcję Trójkolorowych. Był zdecydowanie najlepszym spośród graczy prowadzonych przez Didiera Deschampsa.

WARTO WIEDZIEĆ:
Francuzi nie przegrali siedmiu spotkań z rzędu, które na mundialu rozgrywali przeciwko drużynom z Ameryki Południowej. Co ciekawe, ostatnią porażkę ponieśli aż 32 lata temu. W 1986 roku ulegli Brazylii w rzutach karnych 3:4.

JAK PADŁY BRAMKI?
34' (1:0) – tuż za linią 16. metra jeden z obrońców Peru za daleko wypuścił sobie piłkę. Przejął ją Paul Pogba, a następnie dograł prostopadle do Oliviera Giroud. Ten po rykoszecie przelobował bramkarza przeciwników. Do futbolówki dopadł Mbappe i dobił ją do pustej bramki.

Pedro Gallese i Kylian Mbappe (fot. Getty Images)

A JAK PAŚĆ MOGŁY?
11' – pierwsza groźniejsza akcja w tym spotkaniu i strzał Francuzów. Griezmann wykorzystał błąd w obronie Peruwiańczyków, przejął piłkę w polu karnym, ale kopnął ją metr od bramki.
12' – Pogba uderzył z około 30 metrów, a piłka skozłowała przed Gallesem. Na jego szczęście o kilka centymetrów minęła prawy słupek.
14' – doskonałe dośrodkowanie Griezmanna z rzutu rożnego. Varane zgubił krycie obrońców. Piłka po jego uderzeniu z główki minęła jednak bramkę.
16' – zawodnicy Peru, którzy byli świetnie zorganizowani w początkowej fazie spotkania, z minuty na minutę zaczęli grać bardzo chaotycznie. Kolejny błąd w defensywie mógł wykorzystać Griezmann. Po strzale z linii 16. metra trafił w nogi rywala.
31' – Peruwiańczycy wypracowali sobie pierwszą bardzo groźną sytuację. Guerrero otrzymał świetne podanie z lewego skrzydła w głąb pola karnego, zgubił krycie Varane'a i Umtitiego, ale uderzył wprost w nogi Llorisa.
42' – piłkarze Didiera Deschampsa rozklepali obronę Peru. Cztery podania na jeden kontakt wystarczyły, żeby przenieść piłkę ze środka boiska na linię pola karnego przeciwnika. Hernandez miał otwartą drogę do bramki. Uderzył jednak prosto w Gallese'a.
50' – doskonała okazja dla Peru. Pedro Aquino uderzył w kierunku bramki Llorisa z pierwszej piłki z odległości około 25 metrów. Ta trafiła w spojenie.
61' – kolejny strzał Peruwiańczyków z tego samego miejsca. Carrillo był jednak dalej od zdobycia bramki niż Aquino. Przeniósł bowiem piłkę nieznacznie nad poprzeczką.
68' – tym razem próbował Advincula. Podobnie, jak po strzale Carrillo, futbolówka minimalnie minęła bramkę Llorisa.
73' – Peruwiańczycy atakowali coraz śmielej. Ponownie do piłki dopadł Advincula. Dokładnie dośrodkował ją w pole karne do Jeffersona Farfana, który uderzył tylko w boczną siatkę.
87' – celny strzał Guerrero z rzutu wolnego. Peruwiańczyk liczył z pewnością na kozioł, który mógłby zmylić francuskiego bramkarza. Lloris pewnie zatrzymał jednak piłkę.

2 Benjamin Pavard
46' Alberto Rodriguez 2
6 Paul Pogba 89' 86'
82' Christian Cueva 8
7 Antoine Griezmann 80'
Andre Carrillo 18
10 Kylian Mbappe 75' 34'
46' Yoshimar Yotun 19
13 N'Golo Kante
Edison Flores 20
14 Blaise Matuidi 16'
81' Pedro Aquino 23
9 Olivier Giroud
23' Jose Paolo Guerrero 9
8 Thomas Lemar
46' Anderson Santamaria 4
11 Ousmane Dembele 75'
Miguel Araujo 5
12 Corentin Tolisso
Paolo Hurtado 7
15 Steven Nzonzi 89'
46' Jefferson Farfan 10