Serbia
5' Aleksandar Mitrović
Grupa E
1 : 2
(1 : 0)
ZAKOŃCZONY
22 czerwca 2018 , Stadion Kaliningrad
Szwajcaria
52' Granit Xhaka
90' Xherdan Shaqiri

Mundial 2018. Serbia – Szwajcaria 1:2: Xherdan Shaqiri bohaterem Helwetów

22 cze, 21:54
Mundial 2018: Grupa E, Serbia – Szwajcaria (mecz)
Golem w ostatniej minucie spotkania Xherdan Shaqiri zapewnił swojej drużynie zwycięstwo i bardzo przybliżył Helwetów do awansu do 1/8 finału. W Kaliningradzie Szwajcarzy pokonali Serbów 2:1, choć do przerwy przegrywali 0:1.

Wygrana rzutem na taśmę. Męczarnie Canarinhos

Bohater meczu: XHERDAN SHAQIRI
W całym spotkaniu miał kilka okazji do wpisania się na listę strzelców, brakowało mu jednak szczęścia, tak jak przy strzale w poprzeczkę w 58. minucie. Jak przystało na lidera trafił w tym najważniejszym momencie, pogrążając rywali na kilka chwil przed końcowym gwizdkiem.

Jak padły bramki?
5' (1:0): zabójcze rozpoczęcie spotkania w wykonaniu Serbów. Po dośrodkowaniu w pole karne najwyżej do piłki wyskoczył Dusan Tadić, ale po jego uderzeniu głową kapitalnie interweniował Yann Sommer. Serbowie ponowili jednak natarcie. Tym razem główkował Aleksandar Mitrović i zrobił to na tyle precyzyjnie, że Sommer musiał wyciągać piłkę z siatki.
52' (1:1): po szybkiej kontrze Xherdan Shaqiri przymierzył z jedenastu metrów. Serbski obrońca zablokował strzał, ale piłka wpadła wprost pod nogi nadbiegającego Granita Xhaki. Ten huknął jak z armaty obok bezradnego Vladimira Stojkovicia.
90' (1:2): podręcznikowa kontra Helwetów! Jedno prostopadłe podanie Mario Gavranovicia do Shaqiriego, który po długim rajdzie z piłką pokonał serbskiego golkipera.

Jak mogły paść bramki?
10' Ricardo Rodriguez minął rywala i dośrodkował w pole karne do niepilnowanego Blerima Dzemailiego, któremu zdecydowanie jednak zabrakło szwajcarskiej precyzji...
19' Zachęconemu pierwszym golem Mitroviciowi przypomniał się chyba gol Garetha Bale'a z majowego finału Ligi Mistrzów. Serb zdecydował się na przewrotkę z linii końcowej pola karnego, ale okazało się, że do Walijczyka z Realu sporo mu jeszcze brakuje.
30' Kolejna świetna akcja Szwajcarów i znowu w roli głównej Dzemaili. Tym razem Szwajcar strzelał lepiej, ale znakomitą interwencją popisał się Stojković.
46' Serbowie doskonale zaczęli pierwszą połowę i tak samo chcieli ją zakończyć. W doliczonym czasie na strzał z dystansu zdecydował się Tadić. Piłkę minęła bramkę o centymetry.
51' Uderzenie głową Mitrovicia po dośrodkowaniu z rzutu rożnego minimalnie niecelne.
58' Shaqiri pozazdrościł koledze gola na 1:1 i także huknął jak z armaty, ale trafił tylko w poprzeczkę.

Ciekawostka:
Granit Xhaka na stałe zapisał się w historii mundiali. Jest pierwszym strzelcem gola na mistrzostwach świata, którego nazwiska zaczyna się na literę "X".

4 Luka Milivojević 81' 39'
52' Granit Xhaka 10
10 Dusan Tadic 5'
Valon Behrami 11
17 Filip Kostic 64'
90' Steven Zuber 14
20 Sergej Milinkovic-Savic 34'
73' Blerim Dzemaili 15
21 Nemanja Matić 45'
90' 90' Xherdan Shaqiri 23
9 Aleksandar Mitrović 87' 5'
46' Haris Seferovic 9
8 Aleksandar Prijović
73' Breel Embolo 7
18 Nemanja Radonjic 81'
90' 46' Mario Gavranovic 18