Urugwaj
10' Luis Suarez
23' Denis Czeryszew (SAM.)
90' Edinson Cavani
Grupa A
3 : 0
(2 : 0)
ZAKOŃCZONY
25 czerwca 2018 , Samara Arena

Mundial 2018. Urugwaj – Rosja 3:0: Sborna sprowadzona na ziemię. Urugwaj wygrał grupę A

25 cze, 17:52
Mundial 2018: Grupa A, Urugwaj – Rosja (mecz)
Urugwaj brutalnie wybudził Rosjan z pięknego snu – po dwóch pewnych zwycięstwach nad Arabią Saudyjską i Egiptem, w poniedziałek drużyna Stanisława Czerczesowa zasłużenie przegrała z Urugwajem 0:3 (0:2). Gole dające Urusom zwycięstwo w grupie A zdobyli Luis Suarez i Edinson Cavani, a samobójcze trafienie zanotował Denis Czeryszew.

ARABIA SAUDYJSKA – EGIPT 2:1: EMOCJE DO KOŃCA. HISTORYCZNY MECZ I WYCZYN 45-LATKA

BOHATERZY: Fernando Muslera i urugwajska obrona
Trzeci mecz na turnieju i trzeci występ bez straty bramki – Urugwajczycy jako pierwszy od mundialu w 2010 roku zespół zakończyli fazę grupową mistrzostw bez straty gola. W XXI wieku takiej sztuki dokonały trzy zespoły: Szwajcaria w 2006 roku, Portugalia i... Urugwaj w 2010 roku. Wtedy drużyna Oscara Tabareza dotarła do półfinału. Jak będzie teraz?

ANTYBOHATER: Igor Smolnikow
Prawy obrońca Sbornej już w 36. minucie został wyrzucony z boiska po dwóch żółtych kartkach, które otrzymał w ciągu dziewięciu minut za ostre faule. Zwłaszcza drugie przewinienie było bezsensowne – Smolinkow próbował wybić piłkę spod nóg Diego Laxalta, mimo że nie miał żadnych szans jej dosięgnąć. Jego błędy poważnie utrudniły trudną już wtedy sytuację zespołu, a sam 29-latek został czwartym w historii reprezentantem Rosji, który został ukarany czerwoną kartką na mundialu.

JAK PADŁY GOLE?
10' (1:0) Rzut wolny sprzed linii pola karnego: Luis Suarez oddał mocny i precyzyjny strzał tuż nad ziemią – Igor Akinfiewej spóźnił się z interwencją, a piłka wpadła zaraz przy słupku jego bramki.
23' (2:0) Kolejny stały fragment gry: po rzucie rożnym do wybitej przed pole karne piłki dopadł Laxalt – po jego strzale piłka odbiła się jednak od nogi nadbiegającego Denisa Czeryszewa i kompletnie zmyliła interweniującego Akinfiejewa.
90' (3:0) Trzeci gol, trzeci stały fragment gry: po rzucie rożnym główkował Godin, Akinfiejew zdołał jeszcze odbić piłkę, ale z dobitką pospieszył Edinson Cavani.

Sędzia Malang Diedhiou wyrzuca Igora Smolnikowa z boiska (fot. Getty)

JAK PAŚĆ MOGŁY?
12' Artiom Dziuba zgrał piłkę głową do wbiegającego w pole karne Czeryszewa – ten uderzył z powietrza, ale wprost w Muslerę.
28' Kolejna szansa Urugwajczyków: po prostopadłym podaniu od Suareza Rodrigo Bentacur znalazł się w sytuacji sam na sam z Akinfiejewem, lecz oddał słaby strzał, który bramkarz Sbornej zdołał sparować.
74' Piłkę po krótkim wybiciu Muslery przejął Roman Zobnin, podał do będącego na skraju pola karnego Dziuby, ten ściął do środka i oddał mocno niecelny strzał lewą nogą – była to najlepsza okazja Rosjan do zdobycia kontaktowej bramki.
80' Kontratak Urugwajczyków 2 na 1: Cavani podał prostopadle do Suareza, ten zdecydował się do niego odegrać, ale podał zbyt mocno, przez co Cavani nie zdołał dogonić piłki.
85' Indywidualna akcja Fiodora Smołowa w polu karnym Urugwaju: 28-latek ograł dwóch rywali, ale jego dogranie przed bramkę w ostatniej chwili przeciął Muslera.
90' Cristian Suarez huknął zza pola karnego po dalszym słupku bramki Akinfiejewa – koniuszkami palców rosyjski bramkarz zdołał przenieść piłkę nad poprzeczką.

22 Martin Caceres
36' 27' Igor Smolnikow 23
6 Rodrigo Bentancur 63' 59'
38' 23' Denis Czeryszew 6
8 Nahitan Nandez 73'
46' 9' Juri Gazinskij 8
14 Lucas Torreira
Roman Zobnin 11
15 Matias Vecino
60' Aleksiej Miranczuk 15
4 Guillermo Varela
38' Mario Fernandes 2
5 Carlos Sanchez
Andriej Siemionow 5
7 Cristian Rodriguez 73'
46' Daler Kuzyaev 7
10 Giorgian De Arrascaeta 63'
60' Fiedor Smołow 10