ZAKOŃCZONY
26 czerwca 2018 , Stadion Fiszt
Peru
18' Andre Carrillo
50' Jose Paolo Guerrero

Mundial 2018. Australia – Peru 0:2. 40 lat bez zwycięstwa i... wystarczy

26 cze, 17:54
Mundial 2018: Grupa C, Australia - Peru (mecz)
Na Stadionie Olimpijskim w Soczi wyeliminowane już z rywalizacji Peru spotkało się z wciąż liczącą na awans Australią. Lepiej mecz wspominać będą piłkarze z Ameryki Południowej, którzy wygrali 2:0 (1:0). To pierwsze zwycięstwo Peru w MŚ od... 40 lat. Ich rywal zmarnował wiele świetnych okazji i również zakończył udział w rosyjskim turnieju.

Faworyci rozczarowali. Francja z Danią na remis

JAK PADŁY BRAMKI? 0:1: 18'. Piękny gol dla Peru. Dalekie podanie Yoshimara Yotuna z własnej połowy do Paolo Guerrero. Napastnik opanował piłkę po lewej stronie, dośrodkował do Andre Carrillo, a ten uderzył znakomicie z woleja w dalszy, dolny róg bramki Australijczyków.
0:2: 50'. Szczęśliwe trafienie zespołu Ricardo Gareki. Christian Cueva podał w kierunku Guerrero. Po drodze piłka odbiła się od Mile'a Jedinaka i trafiła do kapitana Inków. Ten błyskawicznie strzelił... po nodze Marka Milligana, przez co Matthew Ryan był bez szans.

BOHATER: Paolo Guerrero Jego występ na mundialu wisiał na włosku w wyniku dyskwalifikacji za zażywanie narkotyków. Ostatecznie pozwolono mu na występ. W spotkaniu z Australią pokazał klasę w najważniejszych momentach. Znakomicie asystował przy trafieniu Carrillo, a w drugiej połowie sam trafił do bramki.

JAK MOGŁY PAŚĆ BRAMKI? 7': Tom Rogic podał do Tomiego Jurica, a ten z ostrego kąta spróbował zagrać wzdłuż bramki, piłkę złapał Pedro Gallese.
27': indywidualny rajd Rogica, który minął dwóch rywali i już z pola karnego uderzył, piłkę odbił jednak na rzut rożny Gallese.
34': Rogic prostopadle podał do Robbiego Kruse'a, ten wyłożył piłkę do środka, ale Jurica wyprzedził Christian Ramos, który ofiarnym wśizgiem wybił piłkę na rzut rożny.
52': główka Jedinaka po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale wprost w ręce bramkarza Peru.
60': oblężenie bramki Gallese. Najpierw strzał Aziza Behicha odbił się od obrońcy i przeleciał obok bramki. Po następnym stałym fragmencie gry w znakomitej sytuacji na piątym metrze znalazł się Tim Cahill, którego potężne uderzenie zablokował jeden z Peruwiańczyków.

WARTO WIEDZIEĆ Peruwiańczycy czekali na gola w MŚ 36 lat i 4 dni. Ostatnią bramkę dla południowoamerykańskiego zespołu zdobył Guilllermo La Rosa, który pokonał Józefa Młynarczyka w przegranym 1:5 meczu z Polską na Estadio El Riazor w La Coruni. Jeszcze więcej czasu minęło od ostatniego zwycięstwa na mundialu. Poprzednio pokonali Iran 4:1 w pierwszej fazie grupowej MŚ 1978 w Argentynie. Potem zremisowali dwa spotkania i przegrali sześć. To piąte zwycięstwo w historii występów Peru w najważniejszym piłkarskim turnieju.

10 Robbie Kruse 58'
63' Renato Tapia 13
13 Aaron Mooy
79' 18' Andre Carrillo 18
15 Mile Jedinak 10'
46' 45' Yoshimar Yotun 19
23 Tom Rogić 72' 66'
Edison Flores 20
9 Tomi Juric 53'
50' 18' Jose Paolo Guerrero 9
8 Massimo Luongo
79' 63' Paolo Hurtado 7
14 Jamie Maclaren
Raul Ruidiaz 11
17 Daniel Arzani 60' 58'
Andy Polo 14
21 Dimitri Petratos
79' Wilder Cartagena 16