59' Jan Bednarek

Mundial 2018. Japonia – Polska 0:1. Zwycięstwo na otarcie łez

28 cze, 18:52
Mundial 2018: Grupa H, Japonia - Polska (mecz)
Reprezentacja Polski zwyciężyła w ostatnim meczu na rosyjskim mundialu 1:0 (0:0) z Japonią. Jedyna bramkę dla zespołu Adama Nawałki zdobył na tym turnieju Jan Bednarek.

Kartki wyrzuciły Senegal z MŚ. Kolumbia gra dalej!

BOHATER MECZU: Rafał Kurzawa
Mimo skromnego zwycięstwa, biało-czerwoni spisali się bardzo słabo. Nic sobie do zarzucenia nie może mieć natomiast pomocnik Górnika Zabrze, który był bardzo aktywny i chyba jako jedyny "szukał gry". Wykreował też kilka niezłych akcji, a duży udział miał zwłaszcza przy bramce dla Polaków, gdy najpierw został sfaulowany, a potem asystował dośrodkowując z rzutu wolnego.

ANTYBOHATEROWIE MECZU: piłkarze Polski i Japonii
Zasiadający na trybunach i przed telewizorami kibice mieli prawo, zwłaszcza w końcówce, czuć się zażenowani. Ci, którzy poświęcili czas lub nawet wydali pieniądze na bilety, podróże oraz hotele, oglądali dwie drużyny z których... żadna nie chciała grać w piłkę. Spotkanie od początku toczyło się w sennym tempie, ale gdy w ostatnich minutach Azjaci dowiedzieli się, że mogą awansować do fazy pucharowej dzięki klasyfikacji Fair Play, robili wszystko, by nie dostać już żadnej kartki. Leniwie wymieniali więc piłkę pomiędzy obrońcami, a biało-czerwoni... w ogóle ich nie atakowali. A wszystko to przy akompaniamencie gwizdów.

JAK PADŁA BRAMKA?
60' (0:1) Rafał Kurzawa najpierw wywalczył rzut wolny, a potem sam wykonał go precyzyjnie dośrodkowując do Jana Bednarka. Polski obrońca z najbliższej odległości pokonał bramkarz technicznym kopnięciem.

Rafał Kurzawa i Shinji Okazaki (fot. 400mm.pl)

A JAK PAŚĆ MOGŁY?
12' Shinji Okazaki zaatakował dośrodkowaną w pole karne piłkę, ale ta po jego uderzeniu trafiła tylko w bandy reklamowe.
32' Bartosz Bereszyński celnie dograł do Kamila Grosickiego, lecz fantastycznie w bramce spisał się Eiji Kawashima.
35' Takashi Usami kopnął tak, że piłka odbiła się tuż przed Łukaszem Fabiańskim, ale poradził sobie z nią zawodnik West Ham United.
53' Kontratak wyprowadzili biało-czerwoni, ale zbyt mocno Piotr Zieliński podał do Grosickiego.
74' "Grosik" dograł płasko do Roberta Lewandowskiego, który znalazł się już tylko przed bramkarzem, ale fatalnie chybił.

SYTUACJA W GRUPIE
Grupę H wygrali Kolumbijczycy z dorobkiem sześciu punktów. Drugie miejsce zajęli Japończycy, choć mieli tyle same punktów (cztery), co Senegalczycy oraz identyczny bilans bramkowy (4:4). Wygrali jednak w klasyfikacji Fair Play i to oni zagrają w fazie pucharowej. Biało-czerwoni zamknęli stawkę.

19 Hiroki Sakai
59' Jan Bednarek 5
16 Hotaru Yamaguchi
79' Piotr Zieliński 19
21 Gotoku Sakai
79' 59' Rafał Kurzawa 21
10 Shinji Kagawa
79' Łukasz Teodorczyk 14
14 Takashi Inui 65'
Jakub Błaszczykowski 16
15 Yuya Osako 47'
79' Sławomir Peszko 17