74' Yerry Mina

Mundial 2018. Senegal – Kolumbia 0:1: Mina bohaterem, Kolumbia gra dalej. Dramat Senegalczyków

28 cze, 17:54
Mundial 2018: Grupa H, Senegal - Kolumbia (mecz)
Kolumbia pokonała Senegal 1:0 (0:0) i przy jednoczesnej porażce Japonii z Polską awansowała do 1/8 finału z pierwszego miejsca w grupie H. Gola na wagę triumfu zdobył Yerry Mina. Dla Senegalu to koniec mistrzostw. Zespół Aliou Cisse odpadł przez... większą od Japonii liczbę żółtych kartek.

ZWYCIĘSTWO NA OTARCIE ŁEZ. POLSKA LEPSZA OD JAPONII

BOHATERZY: Yerry Mina i sędzia Milorad Mazić
Kolumbijski obrońca przed mundialem wskazywany był jako najsłabsze ogniwo zespołu, ale na turnieju pokazał się z kapitalnej strony – w meczu z Polakami zdobył jedną z bramek, a w czwartek zapewnił drużynie awans do 1/8 finału. Sędzia Mazić w 17. minucie podyktował z kolei rzut karny dla Senegalu, jednak po konsultacji z sędziami VAR oraz obejrzeniu powtórek zmienił decyzję – Davison Sanchez nie faulował bowiem wychodzącego sam na sam Sadio Mane.

JAK PADŁ GOL?
74' (0:1) Do czterech razy sztuka – po trzech dogodnych sytuacjach ze stałych fragmentów gry, gola przyniósł Kolumbii czwarty – Juan Quintero dośrodkował z rzutu rożnego na krótki słupek, a Yerry Mina wpakował piłkę do bramki pod poprzeczkę.

(fot. Getty)

JAK PAŚĆ MOGŁY?
12' Rzut wolny dla Kolumbii: Juan Quintero uderzał niemal z tego samego miejsca, jak w meczu z Japonią, gdy zdobył gola – tym razem jednak oddał strzał po długim słupku, a piłkę na rzut rożny wybił Khadim N'Diaye.
17' Sędzia Mazić podyktował rzut karny dla Senegalu, jednak po interwencji systemu VAR zmienił decyzję – powtórki pokazały, że Sancheza nie faulował Mane.
25' Drugi rzut wolny dla Kolumbii: Quintero dorzucił piłkę idealnie na głowę Radamela Falcao, ale ten z pięciu metrów przeniósł futbolówkę nad poprzeczką.
66' Kolejny stały fragment gry dla Kolumbii: z rzutu rożnego dośrodkował Quintero, w polu karnym "odnalazł" się Falcao, lecz znów spudłował.
77' Niang zdołał przyjąć i obrócić się z piłką na ósmym metrze. Jego mocny strzał po długim rogu sparował jednak David Ospina.

SYTUACJA W GRUPIE
Z pierwszego miejsca w grupie do 1/8 finału awansowali Kolumbijczycy, którzy w trzech meczach zdobyli sześć punktów. Jako drudzy kwalifikację wywalczyli Japończycy, którzy tak jak trzeci Senegal zakończyli rywalizację w grupie z takim samym dorobkiem punktowym i bramkowym – 4 punkty, 4:4. O kolejności zadecydowała więc klasyfikacja Fair Play, w której mniej żółtych kartek uzbierali Japończycy (cztery przy sześciu Senegalczyków). Stawkę zamknęli Polacy.

6 Salif Sane
74' Yerry Mina 13
12 Youssouf Sabaly 74'
45' Johan Mojica 17
21 Lamine Gassama
Davinson Sanchez 23
5 Idrissa Gana Gueye
Carlos Sanchez 6
8 Cheikhou Kouyate
31' James Rodriguez 10
18 Ismaila Sarr
Juan Cuadrado 11
20 Keita Balde 80'
83' Mateus Uribe 15
10 Sadio Mane
74' Juan Quintero 20
19 M'Baye Niang 86' 51'
89' Radamel Falcao 9
13 Alfred N'Diaye
31' Luis Muriel 14
14 Moussa Konate 80'
83' Jefferson Lerma 16