Belgia
69' Jan Vertonghen
74' Marouane Fellaini
90' Nacer Chadli
1/8 finału
3 : 2
(0 : 0)
ZAKOŃCZONY
02 lipca 2018 , Rostov Arena
Japonia
48' Genki Haraguchi
52' Takashi Inui

Mundial 2018. Belgia – Japonia 3:2: blisko megasensacji. Koszmar samurajów

02 lip, 21:54
Mundial 2018: 1/8 finału Belgia - Japonia (mecz)
Wielkie emocje i blisko największej dotychczas sensacji fazy pucharowej mundialu. W meczu 1/8 finału Japonia przegrała z Belgią 2:3, pomimo prowadzenia 2:0. Drużynę z Azji w ostatniej minucie doliczonego czasu pogrążył Nacer Chadli. W ćwierćfinale Belgowie zmierzą się z Brazylią.

Bohater meczu: TAKASHI INUI
Od niego zaczynała się większość akcji ofensywnych Japończyków. Zainicjował akcję na 1:0, sam strzelił drugiego gola. Do tego niezmordowany w defensywie. Wieki mecz gracza, który po sezonie przeniósł się z Eibar do Betisu Sewilla.

Antybohater meczu: KEVIN DE BRUYNE
Miał być jednym z liderów reprezentacji Belgii, tymczasem i w poniedziałek, i w poprzednich meczach na mundialu wyglądał tak, jakby w ogóle nie dojechał do Rosji. Niewidoczny, cofnięty na swoją połowę, bez błyskotliwych podań i choćby jednego groźnego strzału.

Jak padły bramki?
48' (0:1): doskonałe prostopadłe podanie Gaku Shibasakiego z głębi pola. Genki Haraguchi długo zwlekał ze strzałem, zgubił rytm, ale ostatecznie sprytnym strzałem pokonał Courtoisa.
52' (0:2): atomowy strzał z dystansu Takashiego Inui. Japończyk huknął po jednym kroku, zupełnie zaskakując belgijskich obrońców i bramkarza.
69' (1:2): przedziwne zachowanie japońskiego bramkarza. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Eiji Kawashima interweniował na tyle źle, że przy piłce pozostali Belgowie. Chwilę później przy – wydawałoby się niegroźnym – uderzeniu głową Jana Vertonghena gonił piłkę, bacznie ją obserwował i... na tym poprzestał. Ostatniecznie sam wpadł do bramki. Podobnie jak futbolówka...
74' (2:2): Eden Hazard "zakręcił" obrońcą i dośrodkował prosto na głowę Marouane'a Fellainiego, który bez problemów doprowadził do remisu.
94' (3:2): nokautujący cios Czerwonych Diabłów w momencie, kiedy wszyscy szykowali się już do sensacyjnej dogrywki. Błyskawiczny atak zapoczątkował po udanej interwencji Courtois, a bohaterem belgijskiej kadry został jej rezerwowy, Nacer Chadli.

Jak mogły paść bramki?
25' Znakomite, dokładne dośrodkowanie Driesa Mertensa, ale Romelu Lukaku zupełnie się pogubił i nie opanował piłki w polu karnym.
44' W zupełnie niegroźnej sytuacji Thibaut Courtois wypuścił piłkę z rąk. Niewiele brakowało, a sam wrzuciłby ją sobie do bramki.
49' Błyskawicznie mogli odpowidzieć na gola Japończyków Belgowie, ale Eden Hazard trafił tylko w słupek.
62' Po dośrodkowaniu Thomasa Meuniera najwyżej do piłki wyskoczył Romelu Lukaku. Piłka po jego uderzeniu głową minęła japońską bramkę o zaledwie kilka centymetrów.
86' Kawashima w pełni zrehabilitował się za błąd przy drugim golu dla Belgii. W jednym akcji dwukrotnie bronił po uderzeniach głową rywali. Najpierw zatrzymał Yannicka Carrasco, po chwili Romelu Lukaku.

7 Kevin De Bruyne
81' 48' 40' Gaku Shibasaki 7
10 Eden Hazard 74'
81' 48' Genki Haraguchi 8
11 Yannick Ferreira-Carrasco 65'
52' Shinji Kagawa 10
14 Dries Mertens 65'
52' Takashi Inui 14
8 Marouane Fellaini 74' 65'
81' Keisuke Honda 4
20 Dedryck Boyata
81' Hotaru Yamaguchi 16