03 lipca 2018 , Stadion Sankt-Petersburg

Mundial 2018: Szwecja – Szwajcaria 1:0. Trzy Korony w ćwierćfinale MŚ

21 maj, 17:46
Mundial 2018: 1/8 finału Szwecja – Szwajcaria (mecz)
Reprezentacja Szwecji zagra w ćwierćfinale mistrzostw świata! Skandynawowie pokonali po niezwykle wyrównanym spotkaniu 1:0 (0:0) Szwajcarię.

BOHATER MECZU: Emil Forsberg
Jeden z najaktywniejszych szwedzkich piłkarzy. Dużo zamieszania wywoływał zarówno na skrzydle, jak i w środku pola. Dzięki znakomitej dynamice i umiejętności dryblingu, regularnie uprzykrzał życie obrońcom, a przede wszystkim zdobył bramkę na wagę awansu do ćwierćfinału mistrzostw świata.

ANTYBOHATER MECZU: Manuel Akanji
Młody stoper rozgrywał wyśmienity turniej, ale niestety to jego pomyłka sprawiła, że Szwajcarzy muszą już wracać do domu. W tym meczu popełnił kilka drobnych błędów w kryciu, ale kluczowym był ten, gdy trącił piłkę kopniętą przez Forsberga i pomógł pokonać Yanna Sommera.

JAK PADŁA BRAMKA?
67' (1:0) Forsberg ruszył wzdłuż pola karnego, oddał strzał, a kierunek lotu piłki zmienił Akanji. Tym samym zdezorientował bezradnego bramkarza.

Ola Toivonen w pojedynku powietrznym z Josipem Drmiciem (fot. PAP)

A JAK PAŚĆ MOGŁY?
8' Marcus Berg otrzymał prostopadłe podanie z głębi pola. Znalazł się w dogodnej sytuacji w polu karnym rywali, ale piłka po jego strzale powędrowała wysoko, wysoko nad poprzeczką.
9' Ponownie Sommera mógł pokonać Berg – tym razem to ofiarny wślizg obrońcy powstrzymał Szweda.
28' Do trzech razy sztuka? Nie tym razem. Berg sprytnie uderzył z półobrotu, ale z najwyższym trudem poradził sobie Sommer, który sięgnął piłki końcami palców.
38' Do płaskiego zagrania na jedenasty metr dopadł Blerim Dżemaili, lecz popisał się zaskakującym brakiem precyzji.
41' Po dośrodkowaniu z prawego skrzydła akcję mógł wykończyć Albin Ekdal. Fatalnie jednak skiksował mając przed sobą już tylko bramkarza.

3 Victor Nilsson Lindeloef
90' Michael Lang 6
4 Andreas Granqvist
Ricardo Rodriguez 13
6 Ludwig Augustinsson
Johan Djourou 20
8 Albin Ekdal
68' Granit Xhaka 10
10 Emil Forsberg 82' 66'
61' Valon Behrami 11
13 Gustav Svensson
73' Steven Zuber 14
17 Viktor Claesson
73' Blerim Dzemaili 15
14 Filip Helander
73' Breel Embolo 7
15 Oscar Hiljemark
Remo Freuler 8
16 Emil Krafth 82'
73' Haris Seferovic 9