(0 : 1) (1 : 1)
ZAKOŃCZONY
11 lipca 2018 , Stadion Łużniki
5' Kieran Trippier
109' Mario Mandzukić
Dogrywka
(2 : 1)

Mundial 2018: Chorwacja – Anglia 2:1. Gol Mandzukicia w dogrywce zadecydował

11 lip, 22:30
Mundial 2018, 1/2 finału: Chorwacja – Anglia (mecz)
Chorwaci wygrali po dogrywce 2:1 (0:1, 1:1) z Anglikami i tym samym to oni zagrają w finale rosyjskiego mundialu. Gola na wagę awansu strzelił na 10 minut przed końcem Mario Mandzukić.

BOHATER MECZU: Mario Mandzukić
Wykonał, jak zwykle zresztą, tytaniczną pracę na boisku. Bardzo dużo biegał, stoczył multum pojedynków z obrońcami, a w decydującym momencie obudził się w nim instynkt napastnika. Jego gol dał Chorwatom awans do finału mistrzostw świata.

ANTYBOHATER MECZU: Kyle Walker
Anglicy przez większą część meczu w pełni kontrolowali wydarzenia boiskowe. Rzadko kiedy dopuszczali rywali w okolice własnej bramki, lecz wystarczyła chwila słabości obrońcy Manchesteru City, by doszło do dogrywki. 28-latek zbyt długo zwlekał w polu karnym na dośrodkowanie i dał się wyprzedzić przeciwnikowi.

JAK PADŁY BRAMKI?
5' (0:1) Trippier fantastycznie przymierzył nad murem z rzutu wolnego. Danijel Subasić zrobił co mógł, lecz nie sięgnął piłki.
68' (1:1) Ivan Perisić brawurowo wyprzedził Walkera w walce o zagraną z bocznego sektora piłkę i ekwilibrystycznym strzałem zdobył bramkę z bliskiej odległości.
109' (2:1) Dezorganizację angielskich obrońców wykorzystał Mandzukić, który po podaniu Perisicia odnalazł trochę przestrzeni i mocnym strzałem lewą nogą zdobył zwycięską, jak się okazało, bramkę.

Oddający strzał Ivan Perisić (fot. Getty Images)

A JAK PAŚĆ MOGŁY?
14' Harry Maguire wygrał pojedynek główkowy, strącił piłkę, lecz nikt nie zdołał "zamknąć" akcji.
23' Raheem Sterling poradził sobie z rywalami i podał do Harry'ego Kane'a, który znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Sędzia dostrzegł jednak pozycję spaloną.
45' Prosto pod nogi Ivana Rakiticia kopnął Jordan Pickford, Chorwat znalazł się po chwili w polu karnym, ale zbyt długo zwlekał z decyzją i niebezpieczeństwo zażegnał obrońca.
65' Zamieszanie przed bramką Wyspiarzy. Potężnie kopnął z około 15 metrów Perisić, lecz ciałem zablokował ten strzał rywal.
72' Znów pogubił się Pickford. Perisić minął obrońcę i lewą nogą próbował zaskoczyć bramkarza. Bezskutecznie.
83' Mandzukić opanował fantastyczne podanie górą z głębi pola i bez namysłu uderzył z woleja. Pickford dołał jednak odbić piłkę .
84' Błąd popełnił angielski bramkarz, ale nie zdołał wykorzystać tego Perisić. Chorwat próbował przelobować Anglika – włożył w to jednak zbyt dużo siły.
99' Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego świetnie uderzył John Stones, lecz z linii wybił głową Sime Vrsaljko.
107' W ostatniej chwili Pickford uprzedził Mandzukicia w wyścigu po zagraną na piąty metr piłkę.

2 Sime Vrsaljko 68'
112' 54' Kyle Walker 2
4 Ivan Perisić 109' 68'
97' Jordan Henderson 8
7 Ivan Rakitić
5' Kieran Trippier 12
10 Luka Modric 119'
91' Ashley Young 18
11 Marcelo Brozović
Dele Alli 20
18 Ante Rebic 101' 96'
Harry Kane 9
17 Mario Mandzukić 115' 109' 48'
74' Raheem Sterling 10
1 Dominik Livakovic
Jack Butland 13
12 Lovre Kalinic
Nick Pope 23
5 Vedran Corluka 115'
91' Danny Rose 3
8 Mateo Kovacic
97' Eric Dier 4
9 Andrej Kramaric 101'
112' Jamie Vardy 11
20 Marko Pjaca
74' Marcus Rashford 19