Gomez, Werner, Mueller... Kto będzie "strzelbą" Loewa?

Marcin Borzęcki
28 maj, 11:23 | Niemcy
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
Timo Werner, Thomas Mueller, Mario Gomez (fot. Getty Images)
Joachim Loew dysponuje ogromnym bogactwem składu i praktycznie w każdej formacji ma kilku klasowych zawodników. Tak jest również w linii ataku, bo choć miejsce na pozycji napastnika jest jedno, to chętnych do jego zajęcia – co najmniej trzech.

Loew podjął decyzję. Powołanie dla Neuera pod znakiem zapytania

W szerokiej kadrze na mundial znaleźli się Mario Gomez, Timo Werner, Thomas Mueller oraz Nils Petersen, choć niemieckie media nie mają wątpliwości, że ten ostatni nie pojedzie do Rosji. A nawet jeśli jakimś cudem pojedzie, to wątpliwe by zdołał zagrać choćby minutę.

Rozważając więc, kto będzie w systemie Loewa napastnikiem, należy brać pod uwagę przede wszystkim trzy pierwsze nazwiska. I choć do rozpoczęcia mundialu już niespełna dwa tygodnie, to obsada pozycji "dziewiątki" jest sporą zagadką.

Jedną z możliwości jest Werner, na co dzień napastnik RB Lipsk. 22-latek jest piłkarzem niezwykle skutecznym, ale i – na poziomie reprezentacyjnym – niedoświadczonym. W drużynie narodowej zadebiutował w marcu 2017 roku. Może się jednak pochwalić znakomitymi statystykami – w 12 meczach zdobył aż siedem bramek.

Nic dziwnego, że kibice wiążą z tym zawodnikiem ogromne nadzieje, a i sam Miroslav Klose przyznał, że Werner jest przyszłością tego zespołu. Niemieccy eksperci rozważają jednak, czy piłkarz poradzi sobie z presją jaka towarzyszy wielkiemu turniejowi.

Pod tym względem znacznie korzystniejsze byłoby postawienie na Mario Gomeza. Napastnik VfB Stuttgart ma w dorobku aż 73 mecze w kadrze i 31 zdobytych bramek.

Joachim Loew (fot. Getty Images)

Piłkarz Die Schwaben jest już jednak wiekowy i choć wciąż utrzymuje dobrą skuteczność (dziewięć goli w ostatnim sezonie ligowym), ma braki w dynamice. Jest generalnie przeciwieństwem Wernera pod kątem stylu gry, bowiem w odróżnieniu od gracza Lipska, bazuje na cierpliwym oczekiwaniu na podania w polu karnym rywali. Werner zaś jest niezwykle aktywny, porusza się również na skrzydłach i próbuje gry kombinacyjnej.

Ostatnią z opcji jest Thomas Mueller, który zna smak gry na szpicy, ale z drugiej strony – nie jest typowym napastnikiem. Zdecydowanie bardziej woli grać nieco głębiej i w jego przypadku mowa byłaby raczej o "fałszywej dziewiątce".

Loewa czeka więc spory ból głowy i wielce prawdopodobne, że w trakcie turnieju będzie, w zależności od sytuacji boiskowej, regularnie rotował zawodnikami i składem.

2 marca Niemcy zmierzą się sparingowo z Austrią – transmisja od 18:00 w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej. 8 czerwca natomiast podejmą Arabię Saudyjską. Transmkisja od 19:30 w SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej. Łącznie TVP pokaże aż 15 meczów towarzyskich przed MŚ.

Thomas Mueller (fot. Getty Images)