Nawałka: nie pojechaliśmy do Juraty pojeździć na rowerach

MB
28 maj, 14:30 | Polska
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
Konferencja Adama Nawałki (Arłamów, 28.05.2018)
Za nami pierwsza konferencja prasowa reprezentacji Polski w Arłamowie. Szkoleniowiec Adam Nawałka przyznał między innymi, że selekcja zawodników nie będzie dla niego łatwą sprawą. – Dziewięciu zawodników będzie niestety musiało wyjechać. Podejmę tę decyzję z bólem serca, ale biorę to na klatę – stwierdził.

"Weteran" Fabiański. "Pamiętam ten szok po powołaniu"

Adam Nawałka o...

sposobie doboru zawodników
W pierwszych dniach naszej pracy z reprezentacją, powstał ranking zawodników na każdej pozycji. I na tym bazujemy jeśli chodzi o nasze powołania. To grupa około 67-68 zawodników i wszyscy są monitorowani. Mamy dane odnośnie ich gry w klubach, jak i reprezentacji. W każdym aspekcie mamy dokładne informacje oraz analizę pod względem piłkarskim, jeśli chodzi o poszczególne pozycje. Liczba podań, kluczowych, długich, krótki, otwierających… Praktycznie każdy nasz tydzień to praca analityczna w federacji. Jeżeli są mecze w tygodniu, to również są obecni na nich moi asystenci. A weekendy to już praca w terenie.

zgrupowaniu w Juracie
Uważam, że zgrupowanie w Juracie było bardzo wartościowe. Mam tutaj na myśli to, że zawodnicy mogli zregenerować siły, wyleczyć kontuzje, ale i ważne były sprawy szkoleniowe. Treningi były wprawdzie organizowane raz dziennie, ale cel jaki był założony, został osiągnięty. To nie było tak, że pojechaliśmy do Juraty pojeździć na rowerach, bo wszystko miało swój sens. Mieliśmy zaplanowanych pięć jednostek treningowych w tej formie, bo najważniejsze dla nas, by akumulatory były naładowane na mundial w Rosji.

trudach selekcji
Dziewięciu zawodników będzie niestety musiało wyjechać. Podejmę tę decyzję z bólem serca, ale biorę to na klatę. Tak już w piłce jest, że rywalizacja jest kluczowa. W kwestii tak szerokiej kadry, przede wszystkim zadecydowało to, że wielu zawodników leczyło urazy i miało drobniejsze kontuzje.

taktycznym aspekcie zajęć
Na treningach próbujemy różnych ustawień, zarówno z czterema, jak i trzema obrońcami. Mamy plan, by doskonalić naszą grę do 2 czerwca wciąż będziemy mieli zajęcia taktyczne. Wprowadziliśmy pewne zmiany dotyczące organizacji gry. Do tej pory na jednej połowie ćwiczyła grupa, który doskonaliła grę obronną, a na drugiej – formację ofensywną. Teraz jednak chcemy wykorzystać całe boisko dla wszystkich zawodników.

Łukaszu Teodorczyku
Kilku zawodników zaprezentowało się z bardzo dobrej strony. Wspomnę choćby o Łukaszu Teodorczyku, który w wewnętrznym sparingu rozegrał 45 minut, zdobył trzy bramki.

KAMIL GROSICKI (FOT. PAP)

problemach zdrowotnych Polaków
Michał Pazdan będzie gotowy w stu procentach od pierwszego dnia. Kamil Glik również w porządku wykorzystał czas na leczenie. Karol Linetty narzekał na drobną infekcję, ale będziemy wiedzieć jak będzie to wyglądało, gdy przyjedzie na zgrupowanie. Podobne problemy zgłaszał lekarzowi Dawid Kownacki.

obiektach w Arłamowie
Świetnie usytuowany hotel, wspaniałe warunki jeśli chodzi o boisko. Jakość trawy i murawy jest na najwyższym poziomie.

mentalnej sile biało-czerownych
Zbudowaliśmy zespół bardzo mocny psychicznie i już niejednokrotnie pokazywaliśmy, że potrafimy odwrócić losy meczu i walczyć do końca. To bardzo budujące w perspektywie całego turnieju w Rosji.