"Szachowe" zmiany w rankingu FIFA. Nowy system punktowania

PJ
10 cze, 18:15
udostępnij
Źródło: FIFA
fot. Getty
W rankingu FIFA zostanie wprowadzona nowa metoda liczenia punktów. Po mistrzostwach świata zestawienie będzie formowane w oparciu o system Elo, który obowiązuje m.in. w... szachach. To postanowienie uchwaliła rada Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej podczas posiedzenia w Moskwie.

Twórcą Elo jest amerykański fizyk węgierskiego pochodzenia Arpad Elo. Stworzył on obowiązujący do dzisiaj system, który aktywnie wykorzystywany jest m.in. przez Międzynarodową Federacją Szachową.

Trochę matematyki... Metoda obliczania punktów wyliczana jest ze wzoru: Rn = Ro + K x (W - We), gdzie Rn to - punktacja po meczu, Ro - punktacja przed meczem, K - indeks ważności meczu, W - wynik meczu, We - spodziewany wynik meczu.

Wartość K będzie zależna oczywiście od rangi spotkania. Najniższą uzyskają spotkania towarzyskie poza oficjalnym terminem FIFA, a najwyżej notowane są mecze mistrzostw świata o najwyższą stawkę (od ćwierćfinału). To oznacza, że spotkania towarzyskie w praktyce nie pozwolą na "sztuczne" budowanie rankingu, bo będą wyraźnie mniej punktowane.

Przypomnijmy, że ranking ma kluczowe znaczenie podczas losowania m.in. fazy grupowej mistrzostw świata. W aktualnym zestawieniu Polska zajmuje 8. miejsce – liderami pozostają Niemcy, a za ich plecami są Brazylijczycy i Belgowie.

Biorąc pod uwagę notowania prowadzone wg systemu Elo liderem są Brazylijczycy, przed Niemcami i Hiszpanami. Polacy klasyfikowani są dopiero na 19 miejscu. Oczywiście nie ma to żadnego wpływu na aktualny ranking FIFA.