Mundial 2018. Bajońskie sumy. Finaliści mundialu zarobią wielkie pieniądze

11 cze, 09:16
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL/FORBES.COM
Nagrody na finałach mistrzostw świata kolejny raz będą rekordowe (fot. Getty)
32 zespoły, które zakwalifikowały się do finałów mistrzostw świata, powalczą przede wszystkim o prestiż, honor, zdobycie trofeum, ale również wielkie pieniądze. Premie i nagrody dla najlepszych systematycznie wzrastają i w tym roku kolejny raz będą rekordowe.

"Szachowe" zmiany w rankingu FIFA. Nowy system punktowania

Ich łączna pula wyniesie 791 milionów dolarów. Ponad połowa sumy – dokładnie 400 milionów – będzie przeznaczona dla zespołów i rozdzielona wedle ich końcowej pozycji w turnieju. Pozostałe pieniądze trafią m.in. do macierzystych klubów zawodników, którzy pojadą na mundial oraz do tych drużyn, które ucierpią z powodu kontuzji piłkarzy.

Zwycięzca w tym roku otrzyma 38 milionów dolarów, co stanowi podwyżkę o 3 miliony w porównaniu z poprzednimi finałami mistrzostw świata. Finalista dostanie 29 milionów, a drużyna, która zajmie trzecie miejsce – 24.

Wszystkim uczestnikom fazy grupowej przysługuje po osiem milionów (plus dodatkowo 1,5 miliona kosztów turniejowych, wypłacanych po zakończeniu mundialu). Jeśli Polsce uda się awansować do pierwszej rundy fazy pucharowej, to zarobi 50 proc. więcej niż na starcie.

Nagrody na mistrzostwach świata stale wzrastają. 20 lat temu – we Francji – pula wynosiła ledwie 103 miliony, a w 1982 roku jedynie… 20. Na poprzednim mundialu w Brazylii reprezentacje podzieliły się 576 milionami.

NAGRODY PIENIĘŻNE DLA ZESPOŁÓW PODCZAS FINAŁÓW MŚ W ROSJI (SUMY PODANE W DOLARACH)
FAZA NAGRODA (dla drużyny) Łączna pula
Faza grupowa 8 milionów 128 milionów
1/8 finału 12 milionów 96 milionów
Ćwierćfinał 16 milionów 64 miliony
Czwarte miejsce 22 miliony -
Trzecie miejsce 24 miliony -
Finalista 28 milionów -
Zwycięzca 38 milionów -
ŁĄCZNIE: 400 milionów
DODATKOWO - 391 milionów w: rekompensatach dla klubów za kontuzje, kosztach turniejowych,
premiach dla macierzystych klubów piłkarzy
ŁĄCZNIE: 791 milionów