Mundial 2018. Niemieckie media prognozują: Lewandowski przekleństwem i błogosławieństwem

kol
11 cze, 23:12 | Polska
udostępnij
Źródło: sport.tvp.pl/sport.de
Robert Lewandowski (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Niemiecki portal SPORT.DE przedstawił ranking sił przed mistrzostwami świata w Rosji. Nasi sąsiedzi nie mają wątpliwości – dobry wynik reprezentacji Polski jest uzależniony od gry Roberta Lewandowskiego.

Mundial 2018. Zwycięstwo Senegalu za zamkniętymi drzwiami

Według wspomnianego portalu biało-czerwoni są 13. siłą mundialu w Rosji. Wyżej cenieni są ich grupowi rywale Kolumbijczycy – dziewiąte miejsce. Senegal sklasyfikowano na 22., a Japonię na 23. miejscu.

"Sukces polskiej drużyny zależy od Lewandowskiego. Napastnik Bayernu jest tak dobry, żeby zrobić różnicę w meczach grupowych. Natomiast w fazie pucharowej będzie trudniej" – napisano w uzasadnieniu.

"Kontuzja Kamila Glika mocno uderzyła w drużynę i może mieć konsekwencje w 1/8 finału, gdy Polakom przyjdzie zmierzyć się najprawdopodobniej z Belgią lub Anglią. W takich okolicznościach nie jest wykluczone nawet zakończenie turnieju na fazie grupowej" – dodano.

"Lewemu", jako liderowi reprezentacji, poświęcono jeszcze więcej miejsca na łamach serwisu. "Jest jednocześnie przekleństwem i błogosławieństwem drużyny narodowej. Jeśli będzie w dobrej dyspozycji, Polska może walczyć nawet z najlepszymi przeciwnikami. Jeśli nie, będzie o to bardzo trudno" – zaznaczono.

Przypomniano, że kapitan kadry zdobył 16 bramek w drodze do MŚ i został najlepszym strzelcem eliminacji. Biało-czerwoni wystąpią na mundialu po raz pierwszy od 2006 roku.

"Lewandowski jest gwiazdą w ojczyźnie. Obok Kamila Stocha to najpopularniejszy sportowiec w kraju. Siedem razy został wybrany piłkarzem roku, nic więc dziwnego, że na jego barkach spoczywają nadzieje całego narodu. Ma pomóc nawiązać do sukcesów jakie osiągała złota generacja – Polska była trzecią drużyną świata w 1974 i 1982 roku" – podsumowano.

Niemieccy dziennikarze pod lupę wzięli też trenera. "Gdy w 2013 roku Adam Nawałka obejmował kadrę, miał wielu krytyków, ale szybko ich uciszył. Historyczne zwycięstwo nad Niemcami i dojście do ćwierćfinału Euro, gdzie Polacy przegrali po karnych z późniejszymi zwycięzcami, pokazało, że prezes Zbigniew Boniek podjął dobrą decyzję mianując selekcjonerem swojego kolegę z boiska" – oceniono.

Co ciekawe, portal SPORT.DE w rankingu sił reprezentację Niemiec postawił na czwartym miejscu. Przed obrońcami tytułu są Francuzi, Hiszpanie i Brazylijczycy.

Ranking sił wg portalu SPORT.DE:
32. Panama
31. Arabia saudyjska
30. Kostaryka
29. Iran
28. Rosja
27. Tunezja
26. Egipt
25. Australia
24. Maroko
23. Japonia
22. Senegal
21. Korea Południowa
20. Nigeria
19. Islandia
18. Szwecja
17. Serbia
16. Peru
15. Meksyk
14. Dania
13. Polska
12. Chorwacja
11. Szwajcaria
10. Portugalia
9. Kolumbia
8. Argentyna
7. Urugwaj
6. Anglia
5. Belgia
4. Niemcy
3. Francja
2. Hiszpania
1. Brazylia