19' Robert Lewandowski
33' Robert Lewandowski
70' Dawid Kownacki
82' Jakub Błaszczykowski

(fot. PAP/Leszek Szymański)
Reprezentacja Polski pokonała na PGE Narodowym Litwę 4:0 (2:0) w ostatnim meczu towarzyskim przed mistrzostwami świata w Rosji. Selekcjoner Adam Nawałka mocno zmienił wyjściowy skład, ale to nie przeszkodziło drużynie w odniesieniu zwycięstwa. Kadra – po raz pierwszy w tym roku – nie straciła gola.

Kamil Glik wraca do Polski. "Widzimy się na Stadionie Narodowym!"

Mundial 2018. Mecz towarzyski: Polska – Litwa (skrót)

BOHATER MECZU: Robert Lewandowski Po raz kolejny odegrał kluczową rolę. Z zimną krwią wykorzystał pierwszą okazję, a później zdobył ładną bramkę z rzutu wolnego. W ostatnich meczach towarzyskich pokazał, że do Rosji jedzie w znakomitej formie.

JAK PADŁY GOLE? 1:0 (19') – Dawid Kownacki zacentrował w pole karne, Maciej Rybus idealnie zgrał piłkę do Roberta Lewandowskiego, który skutecznie wykończył akcję.
2:0 (33') – Arkadiusz Milik został sfaulowany tuż przed polem karnym. Do rzutu wolnego podszedł Lewandowski. Piłka po jego zagraniu odbiła się od poprzeczki i wróciła na boisko. Sędzia po konsultacji z VAR-em uznał jednak, że po strzale "Lewego" piłka przekroczyła linię bramkową i uznał gola.
3:0 (71') – Polacy szybko wymieniali piłkę, Łukasz Teodorczyk podał do Bartosza Bereszyńskiego, a ten znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Postanowił odegrać do Kownackiego, który trafił z bliska. To jego pierwsza bramka w narodowych barwach.
4:0 (82') – sędzia podyktował rzut karny po konsultacji z VAR-em. Jeden z Litwinów zagrał ręką. Szansę wykorzystał Jakub Błaszczykowski.

Ovidijus Verbickas i Arkadiusz Milik (fot. PAP/Leszek Szymański)

JAK MOGŁY PAŚĆ GOLE? 9' - Kownacki świetnie podał do Rybusa, który wpadł w pole karne i próbował dograć do jednego z napastników. Egidijus Vaitkunas wybił jednak piłkę głową.
18' – Jacek Góralski zagrał prostopadłą piłkę do Bartosza Bereszyńskiego, a ten próbował podać Lewandowskiemu. Jego intencje przewidział jednak Algis Jankauskas.
41' – Bereszyński odebrał piłkę jednemu z rywali i natychmiast zagrał do Lewandowskiego. Ten oddał strzał, ale dobrze zachował się Dziugas Bartkus.
43' – Litwini mieli rzut wolny. Po dośrodkowaniu piłka trafiła do Darvydasa Sernasa, który mocno kopnął na bramkę. Kapitalną paradą wykazał się Łukasz Fabiański.
60' – Ovidijus Verbickas dośrodkował w pole karne, a Sernas uderzył głową. Jego zagranie było jednak niecelne.
66' – Rybus dograł z rzutu rożnego, Thiago Cionek uderzył głową, a piłka spadła pod nogi Grzegorza Krychowiaka, który strzelił gola piętką. Sędzia po konsultacji z VAR-em anulował jednak trafienie, bo "Krycha" zagrał ręką.
74' – Łukasz Piszczek perfekcyjnie zacentrował do Teodorczyka, który uderzył głową, ale zrobił to niecelnie. Powinien lepiej wykończyć akcję...
88' – Błaszczykowski podał do Milika, który miał dużo miejsca i oddał strzał. Tuż obok słupka.

CO DALEJ? We środę biało-czerwoni udadzą się do bazy w Soczi, gdzie będą przygotowywać się do pierwszego spotkania na mundialu – we wtorek 19 czerwca zagrają z Senegalem. W kolejnych meczach Polacy zmierzą się z Kolumbią (24 czerwca) i Japonią (28 czerwca).

18 Bartosz Bereszyński
90' Algis Jankauskas 15
10 Grzegorz Krychowiak 77'
74' Rolandas Baravykas 23
6 Jacek Góralski
59' Simonas Paulius 13
9 Robert Lewandowski 46' 33' 19'
26' Fiodor Cernych 22
4 Thiago Cionek
69' Darvydas Sernas 10
14 Łukasz Teodorczyk 46'
26' Justas Lasickas 21
8 Karol Linetty
59' Vykintas Slivka 14
2 Michał Pazdan 53'
90' Tomas Mikuckis 5
20 Łukasz Piszczek 46'
Ernestas Veliulis 25
11 Kamil Grosicki
Povilas Leimonas 6
16 Jakub Błaszczykowski 82' 74'
69' Karolis Laukzemis 9
19 Piotr Zieliński 77'
Simonas Urbys 2
21 Rafał Kurzawa
74' Valdemar Borovskij 20