19' Robert Lewandowski
33' Robert Lewandowski
70' Dawid Kownacki
82' Jakub Błaszczykowski

(fot. PAP/Leszek Szymański)
Reprezentacja Polski pokonała na PGE Narodowym Litwę 4:0 (2:0) w ostatnim meczu towarzyskim przed mistrzostwami świata w Rosji. Selekcjoner Adam Nawałka mocno zmienił wyjściowy skład, ale to nie przeszkodziło drużynie w odniesieniu zwycięstwa. Kadra – po raz pierwszy w tym roku – nie straciła gola.

Kamil Glik wraca do Polski. "Widzimy się na Stadionie Narodowym!"

Mundial 2018. Mecz towarzyski: Polska – Litwa (skrót)

BOHATER MECZU: Robert Lewandowski Po raz kolejny odegrał kluczową rolę. Z zimną krwią wykorzystał pierwszą okazję, a później zdobył ładną bramkę z rzutu wolnego. W ostatnich meczach towarzyskich pokazał, że do Rosji jedzie w znakomitej formie.

JAK PADŁY GOLE? 1:0 (19') – Dawid Kownacki zacentrował w pole karne, Maciej Rybus idealnie zgrał piłkę do Roberta Lewandowskiego, który skutecznie wykończył akcję.
2:0 (33') – Arkadiusz Milik został sfaulowany tuż przed polem karnym. Do rzutu wolnego podszedł Lewandowski. Piłka po jego zagraniu odbiła się od poprzeczki i wróciła na boisko. Sędzia po konsultacji z VAR-em uznał jednak, że po strzale "Lewego" piłka przekroczyła linię bramkową i uznał gola.
3:0 (71') – Polacy szybko wymieniali piłkę, Łukasz Teodorczyk podał do Bartosza Bereszyńskiego, a ten znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Postanowił odegrać do Kownackiego, który trafił z bliska. To jego pierwsza bramka w narodowych barwach.
4:0 (82') – sędzia podyktował rzut karny po konsultacji z VAR-em. Jeden z Litwinów zagrał ręką. Szansę wykorzystał Jakub Błaszczykowski.

Ovidijus Verbickas i Arkadiusz Milik (fot. PAP/Leszek Szymański)

JAK MOGŁY PAŚĆ GOLE? 9' - Kownacki świetnie podał do Rybusa, który wpadł w pole karne i próbował dograć do jednego z napastników. Egidijus Vaitkunas wybił jednak piłkę głową.
18' – Jacek Góralski zagrał prostopadłą piłkę do Bartosza Bereszyńskiego, a ten próbował podać Lewandowskiemu. Jego intencje przewidział jednak Algis Jankauskas.
41' – Bereszyński odebrał piłkę jednemu z rywali i natychmiast zagrał do Lewandowskiego. Ten oddał strzał, ale dobrze zachował się Dziugas Bartkus.
43' – Litwini mieli rzut wolny. Po dośrodkowaniu piłka trafiła do Darvydasa Sernasa, który mocno kopnął na bramkę. Kapitalną paradą wykazał się Łukasz Fabiański.
60' – Ovidijus Verbickas dośrodkował w pole karne, a Sernas uderzył głową. Jego zagranie było jednak niecelne.
66' – Rybus dograł z rzutu rożnego, Thiago Cionek uderzył głową, a piłka spadła pod nogi Grzegorza Krychowiaka, który strzelił gola piętką. Sędzia po konsultacji z VAR-em anulował jednak trafienie, bo "Krycha" zagrał ręką.
74' – Łukasz Piszczek perfekcyjnie zacentrował do Teodorczyka, który uderzył głową, ale zrobił to niecelnie. Powinien lepiej wykończyć akcję...
88' – Błaszczykowski podał do Milika, który miał dużo miejsca i oddał strzał. Tuż obok słupka.

CO DALEJ? We środę biało-czerwoni udadzą się do bazy w Soczi, gdzie będą przygotowywać się do pierwszego spotkania na mundialu – we wtorek 19 czerwca zagrają z Senegalem. W kolejnych meczach Polacy zmierzą się z Kolumbią (24 czerwca) i Japonią (28 czerwca).

5 Jan Bednarek 53'
69' Darvydas Sernas 10
6 Jacek Góralski
Arvydas Novikovas 11
7 Arkadiusz Milik
59' Simonas Paulius 13
9 Robert Lewandowski 46' 33' 19'
90' Algis Jankauskas 15
10 Grzegorz Krychowiak 77'
Ovidijus Verbickas 18
13 Maciej Rybus 74'
Modestas Vorobjovas 19
18 Bartosz Bereszyński
26' Fiodor Cernych 22
23 Dawid Kownacki 70'
74' Rolandas Baravykas 23
14 Łukasz Teodorczyk 46'
26' Justas Lasickas 21
8 Karol Linetty
59' Vykintas Slivka 14
2 Michał Pazdan 53'
90' Tomas Mikuckis 5
20 Łukasz Piszczek 46'
Ernestas Veliulis 25
11 Kamil Grosicki
Povilas Leimonas 6
16 Jakub Błaszczykowski 82' 74'
69' Karolis Laukzemis 9
19 Piotr Zieliński 77'
Simonas Urbys 2
21 Rafał Kurzawa
74' Valdemar Borovskij 20