Mundial 2018. Rekord o krok. 45-latek zagra na mundialu w Rosji

Marcin Borzęcki
12 cze, 13:44 | Egipt
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
Essam El Hadary (fot. Getty Images)
Reprezentacji Egiptu będzie niezwykle trudno o sukces na mundialu w Rosji, ale jeden z zawodników ma szansę przejść do historii. Wiele wskazuje na to, że miejsce między słupkami zajmie 45-letni Essam El Hadary. W ten sposób zostanie najstarszym zawodnikiem w historii mistrzostw.

Menedżer 2018 – atrakcyjne nagrody do wygrania

El Hadary zadebiutował w reprezentacji 20 grudnia 1997 roku w starciu z Algierią, czyli ponad dwie dekady temu. Przez te wszystkie lata nie zawsze był pierwszym wyborem selekcjonera i zdarzało mu się pełnić rolę zmiennika. Na dobre do wyjściowej jedenastki wrócił jednak na początku 2017 roku.

Egipt walczył wówczas w Pucharze Narodów Afryki rozgrywanym w Gabonie. W trakcie spotkania z Mali kontuzji doznał pierwszy bramkarz, Ahmed El-Shenawy. Jego miejsce zajął właśnie El Hadary i dotarł z zespołem aż do finału, gdzie lepszy okazał się Kamerun.

Zawodnik saudyjskiego Taawon miejsce w składzie jednak utrzymał i wielce prawdopodobne, że już wkrótce zagra na mistrzostwach świata. Jak na razie ma w dorobku 158 spotkań w kadrze.

(fot. Getty Images/SPORT.TVP.PL)

Jeżeli tak się stanie, Egipcjanin zostanie najstarszym zawodnikiem w historii mistrzostw świata. Dotychczasowy rekord należał do Kolumbijczyka Faryda Mondragona, który na mundialu w Brazylii wystąpił jako 43-latek.

Nigdy nie wyobrażałem sobie, że będę grał do tego wieku, ale marzenie o grze na mistrzostwach było dla mnie wielką motywacją. Czuję się bardzo dobrze fizycznie, więc nie widzę przeszkód. Generalnie w trakcie przygody ze sportem bardzo pomagało mi wytyczanie kolejnych celów, wiecznie podnoszona poprzeczka utrzymywała moją determinację na wysokim poziomie – powiedział El Hadary w rozmowie z "Guardianem".

45-latek przyznał nawet, że nie planuje, kiedy uda się na emeryturę. – Nie mam pojęcia, kiedy to się wydarzy. Z roku na rok odczuwam ze strony organizmu coraz intensywniejsze sygnały, ale na razie o tym nie myślę – podsumował.