Mundial 2018. Oceny Polaków: pokaz formy Kownackiego i Rybusa. Mocne wejście Kuby

12 cze, 20:05 | Polska
Źródło: sport.tvp.pl
Reprezentacja Polski (fot. PAP)
Reprezentacja Polski wysoko wygrała z Litwą w ostatnim meczu towarzyskim przed finałami mistrzostw świata w Rosji. Zespół Adama Nawałki spisał się z bardzo dobrej strony, nie pozwalając rywalom na zbyt wiele, ale indywidualnie było już różnie. Transmisje mundialu na antenach Telewizji Polskiej, w SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.

Polski analityk w Anglii: Linetty to mały Makelele

Łukasz Fabiański: 7
Litwini nie dali Fabiańskiemu zbyt wielu okazji do wykazania się. Przez większość pierwszej połowy nie musiał być aktywny, ale w samej końcówce dobrym strzałem postraszył go Darvydas Sernas. Bramkarz Swansea wyszedł z sytuacji obronną ręką, świetnie interweniując. Pokazał, że zachowuje koncentrację w każdej sytuacji.

Artur Jędrzejczyk: 6
Poprawny mecz obrońcy Legii. Robił, co do niego należy. Często wspomagał Bartosza Bereszyńskiego na prawej stronie boiska. Czasem brakowało koncentracji, bywał spóźniony, ale Litwini nie potrafili tego wykorzystać.

Jan Bednarek: 7
Młody obrońca udowodnił, że jest gotów, aby grać w podstawowym składzie reprezentacji Polski. W pierwszej połowie sprawiał wrażenie najpewniejszego z trzech stoperów, których Adam Nawałka wystawił na boisku. Robił świetny użytek z atrybutów fizycznych. Chwilami brakowało mu dokładności, bywało, że zbyt pochopnie i szybko wybijał piłkę do przodu. Nie może to popsuć dobrego odbioru całego meczu w jego wykonaniu.

Thiago Cionek: 7
Doświadczenie pomagało w podejmowaniu dobrych decyzji stoperowi SPAL. Po jego stronie Litwini stwarzali mało zagrożenia, z reguły prawidłowo odgrywał futbolówkę..

Bartosz Bereszyński: 8
Pozycja wahadłowego zdecydowanie mu służy. Brał udział w wielu akcjach ofensywnych reprezentacji Polski, kilkukrotnie świetnie podając. Powinien zakończyć mecz z dwiema asystami na koncie, ale dobrego dogrania w pierwszej połowie nie wykorzystał Dawid Kownacki. Były napastnik Lecha naprawił to w drugiej połowie, kiedy nie miał problemów z trafieniem po podaniu Bereszyńskiego.

Arkadiusz Milik (fot. Getty Images)

Maciej Rybus: 9
Dobry mecz zawodnika Lokomotiwu. Stale napierał do przodu i podejmował mądre decyzje na boisku. Asystował przy pierwszym trafieniu Roberta Lewandowskiego, kiedy przytomnie oddał futbolówkę do napastnika.

Grzegorz Krychowiak: 9
Widmo słabszego sezonu w klubie zostało zupełnie rozwiane. Krychowiak rozegrał świetne spotkanie, wyróżniając się… przede wszystkim w ofensywie. Kilka razy umiejętnie otwierał drogę do bramki kolegom, brał na siebie odpowiedzialność za rozegranie. Wreszcie strzelił gola, który nie został jednak uznany przez sędziego.

Jacek Góralski: 7
Zagrał agresywnie, ale także z rozmysłem. Włączał się do akcji ofensywnych drużyny, nie zapominając jednak o pressingu. Wyróżniał się przede wszystkim dobrymi podaniami – to od niego rozpoczęło się kilka akcji ofensywnych Polaków.

Dawid Kownacki: 9
Mecz kompletny młodego napastnika. Najpierw świetnie zachował się przy pierwszym golu Polaków – dokładnie dograł do Macieja Rybusa, który oddał piłkę Robertowi Lewandowskiemu. W drugiej odsłonie sam zdobył bramkę. Z Litwą wypadł zdecydowanie korzystniej od Milika.

Arkadiusz Milik: 6
Był mniej widoczny od Lewandowskiego i Kownackiego. Ustawienie z trójką napastników w pierwszej połowie sprawiło, że był niemal odcięty od futbolówki. Często brakowało komunikacji z wahadłowym.

Robert Lewandowski: 9
Świetny mecz kapitana reprezentacji. To na nim skupiła się obrona Litwy, mimo to radził sobie z nią bardzo dobrze. Przytomnie zachował się przy pierwszym zdobytym przez niego golu, a później dorzucił piękne trafienie z rzutu wolnego. Przed mundialem pokazał, że jest w bardzo dobrej formie.

Robert Lewandowski (fot. PAP)

Łukasz Piszczek: 7
Był solidniejszy od Jędrzejczyka, ale nadal uczy się nowej roli. Grał głębiej niż zwykle, współpracując z grającym na wahadle Bereszyńskim, mimo to obrońca Borussii zaliczył solidny występ.

Wojciech Szczęsny: 6
Bezrobotny przez całą rozegraną przez niego połowę. Litwini nie zdołali kopnąć ani razu w kierunku bramki. Dobrze wyprowadzał piłkę i tyle można o występie Szczęsnego napisać.

Łukasz Teodorczyk: 6
Miał walczyć o grę w podstawowym składzie i udowodnił, że jest w stanie to robić przy akcji na 3:0 dla Polski, kiedy świetnie wyprowadził akcję. Poza tym spisywał się jednak średnio, różnie dając sobie radę z obrońcami Litwy.

Michał Pazdan: 5
Wypadł słabiej od wszystkich rywali do gry w pierwszym składzie reprezentacji Polski. Czasem gubił krycie, jak w sytuacji z Sernasem z 60. minuty gry.

Jakub Błaszczykowski: 8
Na murawie pojawił się w drugiej połowie. Jego wejście na boisko wywarło bardzo pozytywny wpływ na zespół, ale dobrze spisywał się przede wszystkim indywidualnie. Kilka razy zerwał na skrzydle, wspomagał obronę i strzelił gola z rzutu karnego.

Piotr Zieliński: grał zbyt krótko