Mundial 2018. Trampoliny, opera i Robbie Williams. Otwarcie po rosyjsku

Dawid Król
14 cze, 00:39
udostępnij
Źródło: sport.tvp.pl
(fot. Getty Images/PAP)
Kibice na moskiewskich Łużnikach w czwartek o 17 będą oglądać pierwszy mecz finałów mistrzostw świata w 2018 roku. Spotkanie poprzedzi tradycyjna ceremonia otwarcia. Gospodarze przygotowali kilka niespodzianek, chcąc pokazać rosyjskiego ducha… Na transmisję zapraszamy od 16:00 do TVP 1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.

Mundial 2018. Oceny Polaków: pokaz formy Kownackiego i Rybusa. Mocne wejście Kuby

Spotkanie Rosji z Arabią Saudyjską poprzedzą występy artystyczne. Przewidziano, że w wydarzeniu weźmie udział kilkaset tancerek, gimnastyków i trampolinistów. To wszystko po to, żeby – jak podkreślają organizatorzy – stworzyć klimat turnieju, który zostanie zapamiętany na długo.

Nie zabraknie występów muzyków. Artystów operowych będą reprezentować Rosjanka Aida Garifullina i Hiszpan Placido Domingo. Główną gwiazdą programu ma być brytyjski wokalista popowy Robbie Williams, który nie krył, że zaśpiewanie na Łużnikach ma dla niego szczególne znaczenie. – Wiele zrobiłem w mojej karierze, ale otworzenie finałów mistrzostw świata przy 80 tysiącach fanów piłkarskich na stadionie, a także wieloma milionami przed telewizorami, to spełnienie dziecięcego marzenia – wyznał.


Tu lista artystów się nie kończy. Rosjanie stawiają na kulturę wyższą. Oprócz wspomnianej urokliwej śpiewaczki operowej Garifulliny tę gałąź sztuki reprezentować będą także Anna Netrebko, Josif Eiwazow, Ildar Abrdazakow i Albina Szagimuratowa. Swój kunszt zaprezentuje również pianista Denis Matsujew.

W ceremonii otwarcia udział wezmą także byli zawodnicy, między innymi król strzelców mundialu w 2002 roku Ronaldo. Wydarzenie rozpocznie się o 16:30. Wcześniej, od 16:00 zapraszamy na studio do TVP 1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.

A jak to było w przeszłości? 

Na brazylijskim mundialu główną gwiazdą otwarcia turnieju była Jennifer Lopez. Amerykanka była współtwórczynią oficjalnego przeboju ostatnich finałów mistrzostw świata o nazwie "We are one (Ole, ola)".

W 2010 roku w Republice Południowej Afryki prym wiodła inna latynoska – Shakira. Kolumbijka wykonała piosenkę "Waka Waka", która miała się odnosić do tradycyjnej muzyki z Czarnego Lądu. Był to również oficjalny utwór turnieju.