Mundial 2018. Hierro weteranem mundiali. Kadrowicze w cieniu trenera

Paweł Baran
14 cze, 11:11 | Hiszpania
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
Fernando Hierro i Andres Iniesta (fot. Getty Images)
Po rezygnacji Julena Lopeteguiego funkcję szkoleniowca reprezentacji Hiszpanii objął Fernando Hierro. Nowy trener wystąpił na czterech mundialach. Zdobył na nich więcej bramek niż... wszyscy obecni piłkarze La Furia Roja.

Hierro nie będzie przeszkadzał. "Chcę tylko, żebyśmy grali dobrze"

Dymisja Lopeteguiego sprawiła, że na dwa dni przed rozpoczęciem mundialu reprezentanci Hiszpanii pozostali bez szkoleniowca. Luis Rubiales, prezes związku, szybko powołał na to stanowisko Hierro. Legenda Realu Madryt może pochwalić się większym dorobkiem bramkowym podczas mundialu niż... cała 23-osoba kadra La Furia Roja, która poleciała do Rosji. W 12 meczach pięciokrotnie pokonał bramkarzy rywali i trzykrotnie asystował.

Pierwsze trafienie zaliczył podczas mundialu w 1994 roku w wygranym przez Hiszpanów meczu ze Szwajcarami 3:0. Najlepszym w wykonaniu Hierro był jednak turniej w 1998 roku. Na boiskach we Francji zdobył dwie bramki. Dwukrotnie po jego podaniach koledzy z zespołu pokonali bramkarzy rywali. Podczas mistrzostw w Korei i Japonii również strzelił dwa gole, ale nie zaliczył już żadnej asysty. To właśnie po tym turnieju zakończył reprezentacyjną karierę.

Najskuteczniejszym zawodnikiem Hiszpanów podczas turnieju będzie Andres Iniesta. Były gracz FC Barcelony zaliczył jak dotąd jedną asystę i strzelił dwa gole, w tym najważniejszego podczas finału w 2010 roku przeciwko Holandii. W 116. minucie pokonał Maartena Stekelenburga, dzięki czemu Hiszpanie po raz pierwszy w historii wywalczyli tytuł mistrzów świata. Co ciekawe, Iniesta jest jedynym zawodnikiem z 23-osobowej drużyny prowadzonej przez Hierro, który zdobył bramkę podczas mundialu.

Z grona pozostałych 22 zawodników wyróżnić należy Diego Costę i Gerarda Pique. Obaj zawodnicy mają na swoim koncie po jednej asyscie.

WYSTĘPY NA MŚ BRAMKI ASYSTY
FERNANDO HIERRO 12 5 3
ANDRES INIESTA 10 2 1
GERARD PIQUE 8 0 1
DIEGO COSTA 2 0 1