Mundial 2018. Dzień sądu Czerczesowa. Musi przerwać złą passę

Paweł Baran
14 cze, 13:27 | Rosja
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
Stanisław Czerczesow (fot. Getty Images)
Spotkanie między Rosją a Arabią Saudyjską zainauguruje XXI finały piłkarskich mistrzostw świata. Będzie to z pewnością najważniejszy mecz w karierze trenerskiej Stanisława Czerczesowa. Transmisja ceremonii otwarcia od 15:00 w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej TVP Sport oraz od 15:45 w TVP1.

Mundial na ropę i gaz. Nie ma jednej Rosji – rozmowa z Barbarą Włodarczyk

W Polsce Czerczesow znany jest głównie dzięki funkcji szkoleniowca, jaką pełnił w Legii Warszawa. Przy Łazienkowsiej pracował przez rok. W  tym czasie zasłynął głównie ze swoich "surowcyh" metod szkoleniowych, ale i barwnego języka. Treningi legionistów były wprawdzie bardziej męczące niż za kadencji wcześniejszych trenerów, ale zdaniem samego zainteresowanego opinie na jego temat były mocno przekoloryzowane.

Szef, niezależnie od tego, czy to klub piłkarski czy fabryka, przede wszystkim musi wymagać i – co najważniejsze – być sprawiedliwy. Jeśli wymaga, ale nie jest sprawiedliwy, to nie ma szans, by jego przedsięwzięcie odniosło sukces – stwierdził Czerczesow w jednym z wywiadów, tuż przed debiutem w Legii.

Metody Rosjanina przyniosły jednak zamierzony efekt. W sezonie 2015/2016, w którym klub obchodził swoje 100-lecie, udało mu się wygrać zarówno puchar, jak i mistrzostwo Polski. Mimo to, tuż po zakończeniu sezonu, klub i trener rozwiązali kontrakt za porozumieniem stron.

Stanisław Czerczesow podczas meczu Legii Warszawa z SSC Napoli (fot. Getty Images)

Jego bezrobocie nie trwało jednak długo. Niecałe trzy miesiące po zakończeniu pracy w warszawskiej Legii zadebiutował na ławce trenerskiej reprezentacji Rosji. W swoim pierwszym meczu, prowadzona przez niego drużyna, zremisowała bezbramkowo z Turcją.

Ostatnie miesiące nie są dla Czerczesowa łatwe. Rosja swój ostatni mecz wygrała... osiem miesięcy temu. W październiku 2017 roku okazała się lepsza od Korei Południowej i wygrała 4:2. Od tamtej pory Sborna rozegrała jeszcze siedem spotkań. Cztery z nich zakończyły się porażką, a trzy remisem.

Każdy powinien słuchać krytyki, to oczywiste. My jesteśmy pod szczególną obserwacją i powinniśmy reagować na to w odpowiedni sposób. Chcemy, żeby opinia o nas była lepsza po pierwszym meczu. Musimy zrobić wszystko co możemy, żeby przekuć krytykę w pozytywne rzeczy – zaznaczył selekcjoner na konferencji poprzedzającej mecz otwarcia. Czerczesow prowadził Rosjan łącznie w 18 spotkaniach. Wygrał 4, zremisował i przegrał po 7 spotkań.

Rosja pod wodzą Czerczesowa przeciwko finalistom MŚ:
Rosja – Korea Południowa (4:2)
Rosja – Belgia (3:3)
Rosja – Iran (1:1)
Rosja – Argentyna (0:1)
Rosja – Hiszpania (3:3)
Rosja – Brazylia (0:3)
Rosja – Francja (1:3)