Dawid Król
20 cze, 07:46 | Iran
Źródło: sport.tvp.pl
(fot. Getty Images)
Reprezentację Iranu czeka w środę niezwykle trudne zadanie. W środę wieczorem zawodnicy Carlosa Queiroza zagrają z mistrzami świata sprzed ośmiu lat i jednym z faworytów mundialu w Rosji, Hiszpanami. Planem Persów na powstrzymanie rywali będzie oddanie im piłki i postawienie zasieków w defensywie. Transmisja od 19:50 w TVP 1, TVP SPORT, TVP 4K, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.

Mundial 2018: Grupa B, Iran - Hiszpania [TRANSMISJA]

W pierwszym spotkaniu na mundialu, z Marokiem, Iran dał się zepchnąć do obrony... na własne życzenie. To dlatego, że styl drużyny Carlosa Queiroza oparty jest właśnie na w defensywie. W ten sposób Persom udało się wygrać 1:0, mimo że zespół przez całą drugą połowę... nie oddał nawet strzału.

Iran przebywał przy piłce tylko przez 35 procent czasu w pierwszej i 36 procent czasu drugiej połowy. Nie zachwycała także skuteczność podań – z 268 prób sukcesem zakończyło się ledwie 183 (68 procent).

Dla porównania zespół Hiszpanii uwielbia wymieniać się futbolówką i gra w oparciu o atak pozycyjny. W spotkaniu ze znacznie wyżej notowaną od Iranu Portugalią drużyna Fernando Hierro wykonała aż 733 podania i to na zawrotnej skuteczności 92 procent (próbowano posyłać piłkę do kolegów 793 razy).

Plan Irańczyków na środowe starcie z Hiszpanami będzie podobny do tego, z meczu z Marokiem. To rywale mają "grać piłką", a Persowie czekać będą na swe okazje z kontrataku. Czy to przyniesie im kolejny korzystny wynik?