Mundial 2018. Ostatnio z grupy wyszliśmy 32 lata temu. Kto czeka dłużej?

Dawid Brilowski
20 cze, 09:58 | Polska
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
Zbigniew Boniek na mundialu w 1986 roku (fot. getty images)
26 czerwca 1986 roku na antenie TVP1 po raz pierwszy wyemitowano Teleexpress. Dwa tygodnie wcześniej porażka Portugalii z Maroko (1:3) pozwoliła polskim piłkarzom uzyskać awans do 1/8 finału na mistrzostwach świata. Później biało-czerwoni nie potrafili już tego powtórzyć...

Kolejny mecz Marciniaka. Teraz w innej roli

Od 1986 roku Polacy na mundialach zawsze odpadali już po fazie grupowej, o ile w ogóle zdołali się na mistrzostwa zakwalifikować. Przez 32 lata wiele zmieniło się we wszystkich dziedzinach życia. Dobitnie uświadomili to… Tunezyjczycy, którzy z grupy nie wyszli nigdy, a czekają na to od 40 lat, czyli od momentu, kiedy po raz pierwszy awansowali na najważniejszy turniej czterolecia. Z tej okazji stworzyli specjalny filmik, doskonale oddający to, co może wydarzyć się w takim czasie.

Spośród wszystkich drużyn występujących na mundialu w Rosji, obok Tunezji – poza debiutującymi Islandią i Panamą – tylko Irańczycy nigdy nie awansowali do fazy pucharowej. Na swoją szansę czekają także od 1978 roku.

W Rosji rywalizują drużyny, które wychodziły już w historii z grupy, ale ostatni raz potrafiły dokonać tego, podobnie jak Polacy, kilkadziesiąt lat temu. Marokańczycy do 1/8 finału awansowali w 1986 roku. Wówczas też ostatni raz awans uzyskali Rosjanie, grający jeszcze jako ZSRR. O ile Sborna w tym roku prawdopodobnie przerwie pechową passę, o tyle dużo trudniej będzie Peruwiańczykom, którzy ostatnio awans do kolejnej fazy turnieju uzyskali aż 40 lat temu – w 1978 roku.

Oprócz wspomnianych trzech drużyn, dłużej niż biało-czerwoni na wyjście z grupy czekają tylko reprezentanci Austrii (od 1982), Węgier, Korei Północnej (od 1966) oraz Walii (od 1958).

Pocieszający dla polskich kibiców może być jednak fakt, że tak długie przestoje zdarzały się nawet najlepszym drużynom świata. Hiszpanie nie wychodzili z grupy od 1950 do 1982 roku. Jeszcze dłuższe serie bez awansu notowali Chilijczycy (1962 – 1998), Szwajcarzy (1954 – 1994) i Portugalczycy (1966 – 2006).

Każda z tych drużyn po długiej przerwie potrafiła przerwać złą passę i pokazać się na mundialu z bardzo dobrej strony. Kibice reprezentacji Polski wierzą, że po meczach z Kolumbią i Japonią biało-czerwoni także zakończą fatalną serię i po 32 latach awansują ponownie do kolejnej fazy mistrzostw świata.