Mundial 2018. Polska z Ameryką Płd. na MŚ bez kompromisów

BP
22 cze, 11:41 | Polska
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
Luis Valencia i Michał Żewłakow podczas meczu MŚ 2006 (fot. Getty)
W niedzielę reprezentacja Polski zmierzy się z Kolumbią w meczu o zachowanie szans na awans z grupy H mistrzostw świata w Rosji. Spotkanie zapowiada się tym trudniej, że zespoły z Ameryki Południowej często sprawiały Polakom spore problemy... Transmisja od 19:50 w TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i naszej aplikacji TVP Sport.

Mundial 2018. Wstrząs w Argentynie. Piłkarze żądają zwolnienia selekcjonera

Reprezentacja Polski rozegrała do tej pory na MŚ dziewięć spotkań z czterema drużynami ze strefy CONMEBOL. Najczęściej mierzyliśmy się z Brazylią, z którą debiutowaliśmy w 1938 roku. Zespół Józefa Kałuży przegrał w 1/8 finału 5:6 po dogrywce. Na rewanż trzeba było czekać 36 lat. W Monachium, w meczu o trzecie miejsce na świecie, biało-czerwoni wygrali 1:0 po trafieniu Grzegorza Laty.

Było to jednak jedyne zwycięstwo z Canarinhos, pomimo że mierzyliśmy się z nimi jeszcze w 1978 i 1986 roku. W Argentynie drużyna Jacka Gmocha przegrała 1:3 na pożegnanie z turniejem. Warto wspomnieć, że w II fazie grupowej MŚ 1978 Polacy rywalizowali tylko z zespołami południowoamerykańskimi – również z Argentyną i Peru.

Ostatnie starcie z Brazylią miało miejsce na mundialu w Meksyku 32 lata temu. W 1/8 finału Polska przegrała aż 0:4, ale w pamięci kibiców pozostał nie tylko wynik, lecz także znakomite okazje piłkarzy Antoniego Piechniczka, takie jak potężne uderzenie Jana Karasia w poprzeczkę, czy minimalnie niecelny strzał przewrotką Zbigniewa Bońka.

Dwukrotnie los skojarzył biało-czerwonych z Argentyną. Bilans tych spotkań jest wyrównany, bo w 1974 zespół Kazimierza Górskiego wygrał na otwarcie 3:2. Bolesne wspomnienia łączą się z drugim starciem, cztery lata później, gdy Albicelestes byli gospodarzami turnieju. W kluczowym spotkaniu drugiej fazy przegraliśmy w Rosario 0:2, a katem biało-czerwonych był Mario Kempes. Nie dość, że strzelił oba gole, to jeszcze zatrzymał ręką piłkę lecącą do bramki po strzale Laty. Wówczas nie groziła za to czerwona kartka. Kazimierz Deyna nie wykorzystał jednak rzutu karnego.

Najlepiej wiodło się nam w rywalizacji z Peru. Z tą drużyną Polacy grali w 1978 i 1982 roku. W pierwszym przypadku wygrali 1:0 po golu Andrzeja Szarmacha. Dużo częściej wspomina się drugie spotkanie, ostatnie w fazie grupowej w Hiszpanii. Do przerwy był bezbramkowy remis, czyli taki sam wynik jak w dwóch poprzednich meczach zespołu Piechniczka. W drugiej połowie rozpoczęło się w końcu strzelanie, które zakończyło się zwycięstwem 5:1.

Jedynym południowoamerykańskim zespołem, którego Polska nie pokonała na MŚ jest Ekwador. To ostatni rywal z tego regionu, z którym Polska grała na mundialu. Na otwarcie w 2006 roku w bardzo słabym stylu drużyna Pawła Janasa przegrała w Gelsenkirchen 0:2.

Mecz z Kolumbią będzie pierwszym starciem z tym zespołem na mistrzostwach świata. Jak do tej pory, nigdy w meczach Polaków z rywalem z Ameryki Południowej nie padł remis. Cztery razy wygrywała Polska, pięć razy przeciwnik.

Bilans reprezentacji Polski z zespołami z Ameryki Południowej na MŚ: 4 zwycięstwa, 5 porażek (Brazylia: 1 zwycięstwo, 3 porażki; Argentyna: 1 zwycięstwo, 1 porażka, Peru: 2 zwycięstwa, Ekwador: 1 porażka). Bramki 16:20.
Ogólny bilans reprezentacji Polski z zespołami z Ameryki Południowej: 13 zwycięstw, 9 remisów, 22 porażki (bramki 63:77).
Bilans reprezentacji Polski z Kolumbią: 2 zwycięstwa, 3 porażki (bramki 8:7).