Mundial 2018. Władimir Putin: mundial przełamał stereotypy o Rosji

MW
06 lip, 14:58
udostępnij
Źródło: PAP
(fot. Getty)
Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił, że w trakcie odbywającego się w tym kraju mundialu "runęło wiele stereotypów" o Rosji. Zapowiedział, że po zakończeniu mistrzostw powstanie plan wykorzystania infrastruktury w celu rozwoju kultury fizycznej.

TRZY POKOLENIA GOLKIPERÓW. SUKCES ROSJAN WYKUTY PRZEZ BRAMKARZY

Putin mówił o tym, przyjmując na Kremlu znanych piłkarzy i szefa FIFA Gianniego Infantino. W grupie wybitnych byłych piłkarzy byli m.in.: Holender Marco van Basten, Niemiec Lothar Matthaeus czy Urugwajczyk Diego Forlan.

Komentując przebieg rozgrywek Putin powiedział, że do Rosji przyjechały na mundial "dziesiątki tysięcy ludzi z różnych zakątków świata", którzy są tu "serdecznie przyjmowani".

Mundial 2018. Ćwierćfinałowy mecz Rosjan z Chorwatami przy pełnych trybunach

Wiele stereotypów o Rosji po prostu runęło. Ludzie zobaczyli, że Rosja to gościnny kraj, nastawiony życzliwie do tych, którzy do nas przyjeżdżają – dodał.

Gospodarz Kremla zapowiedział, że po zakończeniu mundialu powstanie "całościowy plan wykorzystania stworzonej infrastruktury sportowej i transportowej" w celu rozwijania w kraju kultury fizycznej. W pracach nad tym planem będą brać udział podmioty, które zajmowały się budową i eksploatacją przygotowanych na mundial obiektów.

Putin przyznał, że jego kraj zainwestował wiele środków i wysiłku w budowę infrastruktury piłkarskiej, niemniej wyraził przekonanie, że wybór przez FIFA Rosji jako organizatora mundialu "był bardzo słuszny". – Jesteśmy za to bardzo wdzięczni władzom FIFA i wszystkim, którzy głosowali na nasz kraj – podkreślił.

Przebieg mundialu w Rosji pochwalił szef FIFA. – Wszyscy zakochaliśmy się w Rosji – zapewnił Infantino w imieniu sportowców zebranych na Kremlu.

(fot. Getty)

Lothar Matthaeus powiedział, że uważa obecny mundial "za najlepszy, jaki był organizowany w ostatnim czasie". Przypomniał, że w pięciu mistrzostwach świata brał udział jako piłkarz, a w kolejnych pięciu – jako działacz piłkarski.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej potrwają w Rosji do 15 lipca. Rozgrywki toczyły się na 12 stadionach w 11 miastach: Jekaterynburgu, Kaliningradzie, Kazaniu, Moskwie, Niżnym Nowogrodzie, Petersburgu, Rostowie nad Donem, Samarze, Sarańsku, Soczi i Wołgogradzie.