Mundial 2018. Pewniak z Holandii, czyli najbogatszy sędzia świata

Dawid Król
09 lip, 04:24
udostępnij
Źródło: sport.tvp.pl
Bjoern Kuipers m.in. sponsoruje Maksa Verstappena (fot. Getty Images)
Na rosyjskim mundialu błyszczą piłkarze, trenerzy i sędziowie. Ostatni zarabiają najmniej, mimo to także wśród nich potrafi znaleźć się człowiek, który mógłby wieść już życie rentiera. Bjoern Kuipers z Holandii na finanse nie musi narzekać.

Mundial 2018. Nowy selekcjoner kadry. Ważny wpis prezesa PZPN

Kuipers jest wyjątkiem wśród sędziów, bo zgromadził majątek, którego wartość szacuje się na 12,4 miliona euro. Większość kapitału zdobył jednak dzięki działalności niezwiązanej z piłką nożną. Mimo to Holender uchodzi za jednego z najlepszych arbitrów na świecie. Sędziował finał Ligi Mistrzów w 2014 roku, finały Ligi Europejskiej w 2013 i 2018 roku, a teraz bardzo dobrze radzi sobie na mundialu w Rosji.

45-latek ma dyplom z zarządzania biznesowego i jest współwłaścicielem sieci supermarketów C100 – w Holandii jest ich ponad 500. Roczne wpływy sklepów szacuje się na od 2 do 4 milionów euro. W ten sposób Kuipers stał się nawet sponsorem kierowcy Formuły 1 Maksa Verstappena, który jeździ dla Red Bulla.

Holender zarabia oczywiście także na piłce. Jest uznawany za jednego z najlepszych arbitrów w Eredivisie, a za każde spotkanie sędziowane w kluczowych meczach UEFA otrzymuje sześć tysięcy euro. Na dodatek ostatnio zainwestował w... zakład fryzjerski.