Rafał Rostkowski: finał dla "Skały z trzema przedziałkami"

Rafał Rostkowski
12 lip, 23:25
udostępnij
Źródło: sport.tvp.pl
Nestor Pitana (fot. Getty Images)
"Skała", "Kowboj", "Człowiek z Dżungli" i "Prawie łysy z trzema przedziałkami" – to tylko niektóre przydomki i opisy niezwykle barwnej postaci, którą jest Nestor Fabian Pitana, sędzia meczu Chorwacja – Francja, którego stawką będzie mistrzostwo świata.

Krytyka Marciniaka wynika z nieznajomości protokołu VAR

Argentyński arbiter już przed rozpoczęciem mundialu uchodził za jednego z faworytów do prowadzenia finału i szybko potwierdziło się, że jest też faworytem Komisji Sędziowskiej FIFA, a przynajmniej jej przewodniczącego Włocha Pierluigiego Colliny. Pitana został bowiem wyznaczony do prowadzenia meczu otwarcia mundialu, Rosja – Arabia Saudyjska, co zawsze jest dowodem dużego zaufania FIFA do wybranego arbitra. Zadaniem sędziego prowadzącego pierwszy mecz turnieju o mistrzostwo świata jest bowiem zaprezentowanie w praktyce tego, czego FIFA oczekuje od wszystkich sędziów.

W 2006 roku podobnego zaszczytu dostąpił rodak Pitany, Horacio Elizondo, który podczas mundialu w Niemczech prowadził pięć meczów. Zaczął pierwszego dnia spotkaniem Niemcy – Kostaryka, a zakończył ostatniego dnia finałem Włochy – Francja, w którym czerwoną kartkę zobaczył Zinedine Zidane, a po dogrywce zakończonej remisem 1:1 Włosi pokonali Francuzów w rzutach karnych 5:3. Szczegóły ówczesnej współpracy sędziów z Argentyny z arbitrami hiszpańskimi, sędzią technicznym Luisem Mediną Cantalejo i rezerwowym sędzią asystentem Victoriano Giraldezem Carrasco, poprzedzającej wykluczenie z gry Zidane’a, do dzisiaj owiane są legendą. Sędziowie pracujący na boisku nie widzieli jak Zidane uderzył z byka Włocha Marco Materazziego, a korzystanie z powtórek wideo było wtedy niedozwolone. Mimo to z dużym opóźnieniem i po konsultacji z hiszpańskimi kolegami Elizondo pokazał Francuzowi czerwoną kartkę.

Od mundialu w Niemczech minęło raptem 12 lat, więc niektórzy twierdzili, że FIFA nie wyznaczy znowu sędziego z tego samego kraju do prowadzenia najważniejszego meczu. Warto jednak przypomnieć, że w 2002 roku finał Brazylia – Niemcy prowadził właśnie Pierluigi Collina, a w 2014 w Brazylii spotkanie Niemcy – Argentyna sędziował jego rodak Nicola Rizzoli. W przeszłości zdarzało się nawet, że kolejne finały sędziowali reprezentanci tych samych krajów. W 1982 i 1986 roku dwa finały z rzędu sędziowali Brazylijczycy, a wcześniej najczęściej wyznaczani do tej roli byli arbitrzy z Anglii i Francji.

W Rosji Pitana miał wyjątkowo silną konkurencję. Wśród głównych kandydatów do prowadzenia finału wymieniani byli przede wszystkim Alireza Faghani z Iranu, Cuneyt Cakir z Turcji i Bjorn Kuipers z Holandii. Nawet niektórzy członkowie władz FIFA i paru członków Komisji Sędziowskiej typowali, że finał poprowadzi sędzia z Azji: Rawszan Irmatow z Uzbekistanu lub właśnie Faghani. Niestety Irmatow wyeliminował się swoimi błędami, a Faghaniemu najwyraźniej zabrakło odrobinę szczęścia. Ostatecznie Cakir sędziował półfinał Chorwacja – Anglia, Faghani posędziuje mecz o trzecie miejsce Anglia – Belgia, a Kuipers po występie w ćwierćfinale będzie sędzią technicznym i zarazem rezerwowym w finale.

Dla 43-letniego Pitany to już drugi mundial, a dotychczas mecz o mistrzostwo świata zazwyczaj sędziowali mundialowi debiutanci. W ostatnich 30 latach tylko raz zdarzyło się, że sędzią finału był arbiter, dla którego był to drugi mundial. Wspomniany Collina sędziował mistrzostwa świata w 1998 roku we Francji, a finał poprowadził cztery lata później w Japonii. Drugim wyjątkiem od tej niepisanej reguły po finale w Rosji będzie właśnie Pitana. Jego asystentami będą rodacy: Hernan Maidana i Juan Pablo Belatti. Sędzią technicznym został wyznaczony Bjorn Kuipers z Holandii, a rezerwowym sędzią asystentem – Erwin Zeinstra, również z Holandii.

Podczas mistrzostw świata w Rosji Pitana sędziował już cztery spotkania: Rosja – Arabia Saudyjska (5:0), Meksyk – Szwecja (0:3), Chorwacja – Dania (1:1, 3:2 po rzutach karnych) i Urugwaj – Francja (0:2). Finał Francja – Chorwacja będzie jego piątym w tym turnieju, a w sumie dziewiątym meczem w finałach mistrzostw świata, bo cztery mecze prowadził cztery lata temu w Brazylii, m.in. ćwierćfinał Francja – Niemcy (0:1). Pitana sędziował również turniej Copa America w 2015 roku w Chile, igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro w 2016 roku i Puchar Konfederacji w 2017 w Rosji.

Rafal Rostkowski Były sędzia główny i sędzia asystent, sędziował m.in. w Ekstraklasie w latach 1991-2017, UEFA 1997-2017, FIFA 2001-2017.

Rafał Rostkowski na Facebooku

Krytyka Marciniaka wynika z nieznajomości protokołu VAR