Eliminacje, stadiony, terminy – najważniejsze informacje o Mundialu 2022 w Katarze

MW
15 lip, 12:00
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
(fot. Getty)
Niedzielny mecz Francji z Chorwacją zakończy zmagania podczas finałów mistrzostw świata w Rosji. Kolejne zaplanowano w 2022 roku. Zebraliśmy najważniejsze informacje o eliminacjach i katarskim turnieju.

PIŁKA, SKOKI, TENIS... DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ ZE SPORT.TVP.PL PO MUNDIALU?

TERMIN
Finały będą między 21 listopada a 18 grudnia 2022 roku. Spotkania rozegrane zostaną na ośmiu stadionach w pięciu miastach – stolicy kraju Dausze oraz w Lusajl, Al-Chaur, Wakrze i Al-Rajjan.

Mundial 2018. Pragmatyczna Francja czy romantyczna Chorwacja?

Turniej ma być pierwszym w historii w nowym terminie. FIFA zdecydowała się na taki ruch ze względów na warunki atmosferyczne na Bliskim Wschodzie – w czerwcu i lipcu temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza, podczas gdy w listopadzie i grudniu termometry wskazują między 24 a 30.

FIFA brała też pod uwagę przeniesienie turnieju na początek roku, ale pomysł został odrzucony. Federacja nie chciała, by kolidował w lutym z zimowymi igrzyskami olimpijskimi, a w kwietniu z ramadanem.

ELIMINACJE
Losowanie grup eliminacji będzie w lipcu 2019 roku. Prawo udziału w nich ma 211 federacji zrzeszonych w FIFA. Terminarz kwalifikacji nie jest jeszcze znany. W Europie zmagania zaczną się najprawdopodobniej jesienią 2020 roku i potrwają do końca 2021 roku.

(fot. Getty)

UCZESTNICY
W finałach zagrają 32 zespoły. Z Europy awans wywalczy 13 drużyn, z Afryki pięć, z Ameryki Południowej i Azji co najmniej po cztery (oprócz Kataru), a z Ameryki Północnej i Środkowej trzy. Po jednym zespole z tych trzech stref oraz z Oceanii wystąpi w barażach.

Gospodarz: Katar
Europa (UEFA): 13 drużyn
Afryka (CAF): 5 drużyn
Azja (AFC): 4 drużyny + 1 w barażach
Ameryka Płd. (CONMEBOL): 4 drużyny + 1 w barażach
Ameryka Płn. i Śr. (CONCACAF): 3 drużyny + 1 w barażach
Oceania (OFC): 1 w barażach

STADIONY
Mundial zaplanowano na ośmiu obiektach, choć początkowo Katarczycy zapowiadali budowę 12 stadionów. Jeden z nich – Khalifa International Stadium w Dausze – jest już gotowy. W trakcie przebudowy jest stadion w Al-Rajjan, trwa budowa pięciu innych, w tym Lusail Iconic Stadium w Lusajl, gdzie rozegrany zostanie mecz otwarcia i finał mistrzostw. Arena będzie mogła pomieścić 86 250 osób.

Po mundialu pojemność większości stadionów zostanie zmniejszona, a ich elementy wykorzystane zostaną do zbudowania 28 obiektów w krajach Trzeciego Świata.

Al Bayt Stadium w Al-Chaur (fot. PAP/EPA) Al Wakrah Stadium w Wakrze (fot. Getty) Lusail Iconic Stadium w Lusajl (fot. PAP/EPA) Ahmed bin Ali Stadium w Al-Rajjan (fot. PAP/EPA) Ras Abu Aboud Stadium w Dausze (fot. PAP/EPA) Al Thumama Stadium w Dausze (fot. sc.qa) Qatar Foundation Stadium w Dausze (fot. sc.qa) Khalifa International Stadium w Dausze (fot. Getty)

Al Bayt Stadium Miasto: Al-Chaur
Pojemność: 60 000 miejsc
Mecze: faza grupowa, 1/8 finału, 1/4 finału (?), 1/2 finału, mecz o 3. miejsce
Otwarcie: wrzesień 2018

Al Wakrah Stadium Miasto: Wakra
Pojemność: 40 777 miejsc
Mecze: faza grupowa, 1/8 finału, 1/4 finału (?)
Otwarcie: 2018 rok

Lusail Iconic Stadium Miasto: Lusajl
Pojemność: 86 250 miejsc
Mecze: mecz otwarcia, faza grupowa, 1/8 finału, 1/4 finału, 1/2 finału, finał
Otwarcie: luty 2019

Ahmed bin Ali Stadium Miasto: Al-Rajjan
Pojemność: 44 740 miejsc
Mecze: faza grupowa, 1/8 finału, 1/4 finału (?)
Otwarcie: marzec 2019

Ras Abu Abdoud Stadium Miasto: Dauha
Pojemność: 40 000 miejsc
Mecze: faza grupowa, 1/8 finału, 1/4 finału (?)
Otwarcie: początek budowy w 2018 roku

Al Thumama Stadium Miasto: Dauha
Pojemność: 40 000 miejsc
Mecze: faza grupowa, 1/8 finału, 1/4 finału (?)
Otwarcie: w trakcie budowy, termin nieznany

Qatar Foundation Stadium Miasto: Dauha
Pojemność: 45 300 miejsc
Mecze: faza grupowa, 1/8 finału, 1/4 finału (?)
Otwarcie: w trakcie budowy, termin nieznany

Khalifa International Stadium Miasto: Dauha
Pojemność: 48 000 miejsc
Mecze: faza grupowa, 1/8 finału, 1/4 finału
Otwarcie: maj 2017

SPRAWA ROZGRYWEK LIGOWYCH
Przeniesienie mundialu na listopad i grudzień spowoduje wielkie zamieszanie w rozgrywkach klubowych. Już teraz wiadomo, że tak zmagania czołowych lig, jak i europejskich pucharów, zostaną zawieszone na okres trzech lub czterech miesięcy. To z kolei skróci okres letniej przerwy pomiędzy sezonami 2021/22 i 2022/23.

(fot. Getty)

Przygotowania reprezentacji wymuszą zawieszenie rozgrywek ligowych już w październiku. Dla porównania w poprzednim sezonie do połowy grudnia toczyły się zmagania m.in. w Bundeslidze i Ekstraklasie, a o kilka dni dłużej trwała rywalizacja w Ligue 1 i La Lidze. Do 6 stycznia grały drużyny Serie A, a w Premier League nie było żadnej przerwy. W Lidze Mistrzów i Lidze Europejskiej ostatnie mecze rozegrano 6 i 7 grudnia.

KONTROWERSJE
W styczniu 2013 roku France Football opublikował raport, w którym ujawnił kulisy wyboru gospodarza i zasugerował, że Katarczycy przekupili działaczy, by ci przyznali im prawo organizacji turnieju. Głośno było też o wykorzystywaniu taniej siły roboczej do budowy stadionów. "The Wall Street Journal" pisał w 2015 roku, że śmierć w trakcie prac poniosło już ponad 1200 osób.

FIFA rozważa zwiększenie liczby uczestników finałów w Katarze z 32 do 48. Prezydent Gianni Infantino przekazał w piątek, że decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu kilku miesięcy. Pewne jest, że 48 drużyn wystąpi w 2026 w USA, Kanadzie i Meksyku.