Mundial 2018. Oceny po Francja – Chorwacja. Pogba królem środka pola

Marcin Borzęcki
15 lip, 19:11 | Francja
Paul Pogba i Kylian Mbappe (fot. Getty Images)
Francja pokazała dojrzały futbol i w zdecydowany sposób pokonała Chorwację w finale. Kapitalnie spisali się między innymi Paul Pogba oraz Kylian Mbappe, który może pochwalić się, że mając raptem 19 lat został mistrzem świata.

Vive la France! Drugi tytuł Trójkolorowych

(fot. TVP Sport)

Hugo Lloris – 3 (oceny w skali 1-10) Nie miał zbyt wiele pracy. W pierwszej połowie był zmuszony wyciągnąć piłkę z bramki, ale trudno go winić – kopnięta przez Ivana Perisicia piłka odbiła się jeszcze od obrońcy. Bramkarz Tottenhamu skompromitował się jednak w drugiej połowie, gdy próbował oszukać Mario Mandzukicia i doprowadził do wyniku 4:2.

Benjamin Pavard – 6 Miał trochę kłopotów z lewą stroną Chorwatów, ale radził sobie dzielnie. Kilka razy jego spokój i opanowanie pozwoliły wyjść z opresji.

Raphael Varane – 6 Dwa razy dał się prosto ograć, lecz bez konsekwencji. Poza tym w duecie z Umtitim spisywał się solidnie i dominował w polu karnym.

Samuel Umtiti – 7 Do skutecznej gry obronnej należy dodać umiejętność wyprowadzania piłki. Pozwalał w sprawny sposób rozpoczynać akcje.

Lucas Hernandez – 7,5 Oglądając go może się wydawać, że nigdy się nie męczy. Musi mieć niespożyte siły, ponieważ bezustannie biegał wzdłuż linii bocznej i stwarzał zagrożenie chorwackiej bramki.

Paul Pogba – 8,5 Fenomenalna zwłaszcza druga połowa. Rządził w środku pola w dojrzały sposób rozgrywając piłkę i odbierając ją rywalom. W pojedynkę doprowadził do gola na 3:1, gdy najpierw posłał zjawiskowe podanie na bok, a potem skończył akcję trafiając sprzed pola karnego.

N'Golo Kante – 4 Nie przypominał pomocnika, który w poprzednich meczach kapitalnie prezentował się w środku pola stanowiąc zaporę nie do przejścia. Popełnił faul skutkujący żółtą kartką, dał się łatwo okiwać przy trafieniu Perisicia, kilka razy "zgubił" krycie. Jego zmiana po 55 minutach gry nie była zaskoczeniem.

Kylian Mbappe – 8 Regularnie uprzykrzał życie Ivanowi Striniciowi. Dzięki dynamice przeprowadził kilka skutecznych rajdów w bocznym sektorze boiska. Zwieńczeniem tego występu był bardzo ładny gol strzelony w drugiej połowie, gdy płaskim strzałem z dystansu pokonał Danijela Subasicia.

Antoine Griezmann – 8 Wywalczył rzut wolny, po którym Mandzukić pokonał własnego bramkarza. Do tego pewnie wykorzystał później rzut karny. Miał również kilka bardzo pożytecznych akcji indywidualnych.

Blaise Matuidi – 6 Napracował się w środku pola. Łatał dziury, które tworzyli koledzy i do momentu zmiany był bardzo pożytecznym graczem.

Olivier Giroud – 4 Być może wypełniał założenia taktyczne selekcjonera, ale liczby nie kłamią – napastnik Chelsea nie miał na tym turnieju celnego strzału. W meczu finałowym znów był niewidoczny, nie było z niego wiele pożytku w ofensywie.

Steven N’Zonzi – 6 Zmienił w drugiej połowie N'Golo Kantego i wykonał swoje zadania. Uspokoił grę w środku pola, pomógł zdominować rywali.

Corentin Tolisso, Nabil Fekir Grali zbyt krótko.

Danijel Subasić – 4 Trudno go jednoznacznie winić za którąś z bramek, ale wydaje się że przy trafieniach Pogby i Mbappe mógł się lepiej zachować.

Sime Vrsaljko – 4 Zabrakło odważnych wejść w ofensywie, zdarzało mu się także przegrywać ważne pojedynki z boku.

Dejan Lovren – 3,5 Popełnił kilka prostych błędów, nie gwarantował oczekiwanej pewności "w tyłach".

Domagoj Vida – 6 Choć Francuzi zdołali aż cztery razy pokonać Subasicia, ale Vida był w znakomitej formie. Przerwał wiele akcji, regularnie zażegnywał niebezpieczeńśtwo.

Ivan Strinić – 3,5 To było dla niego bardzo trudne spotkanie, bowiem musiał rywalizować z będącym w świetnej formie Kylianem Mbappe. Kilka razy nie poradził sobie w bocznym sektorze boiska z zawodnikiem PSG.

Ivan Rakitić – 4 Zagrał zdecydowanie poniżej możliwości. Chorwaci mieli kilka okazji, by wyprowadzić kontratak, lecz zazwyczaj wstrzymywał te próby.

Marcelo Brozović – 3,5 Jego najlepszym zagraniem było "założenie siatki" Paulowi Pogbie. Niewidoczny w ofensywie, niezbyt skuteczny w destrukcji.

Ante Rebić – 5 W swoim stylu uprzykrzał życie rywalom – biegał, szarpał, starał się dryblować. Ostatecznie bez skutku, lecz pokazał wiele serca.

Luka Modrić – 4,5 Można go chwalić za niektóre zagrania dezorganizujące defensywę Francuzów, ale momentami brakowało skutecznych interwencji w obronie.

Ivan Perisić – 5,5 Pechowy mecz skrzydłowego Interu. Z jednej strony zdobył bramkę wyrównującą, z drugiej... chwilę później doprowadził do rzutu karnego dla Francji. Nie miał jednak w tej sytuacji szczęścia, ale występ może uznać za udany.

Mario Mandzukić – 4,5 Popełnił błąd strzelając gola samobójczego. Co prawda udało mu się także wykorzystać dekoncentrację Llorisa i zdobyć bramkę na 4:2, ale oczekiwano od niego więcej, zwłaszcza po bardzo dobrym półfinale.

Andrej Kramarić, Marko Pjaca Grali zbyt krótko.