Nowe zasady rankingu FIFA. Polska nadal w "Top 10"?

Marcin Iwankiewicz
18 lip, 09:16
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
Reprezentacja Polski (fot. Getty Images)
19 lipca FIFA opublikuje nowy ranking krajowych reprezentacji. Zostanie on wyliczony na zmienionych zasadach, więc – w odróżnieniu od poprzednich miesięcy – do oficjalnego ogłoszenia nie da się określić ze stuprocentową pewnością jego kształtu. Postanowiliśmy się jednak zabawić i stworzyć najbardziej prawdopodobne zestawienie.

Wątpliwości wynikają ze zmiany zasad tworzenia zestawienia, które zastosowane zostaną po raz pierwszy. Ranking przechodził już kilka reform, ale ta jest największą od 1999 roku.

FIFA, jak dotąd, nie poinformowała o wszystkich szczegółach liczenia punktów. Podstawowe pytanie brzmi: co zostanie uznane za ich bazę? Uznaliśmy, że skoro nie pojawiła się żadna wiadomość o zmianach w tej materii, podstawą będzie ranking z czerwca 2018 roku.

Ale to wciąż nie wszystko, nadal pozostaje kilka niewiadomych. Oto najważniejsze z nich:
– nie wiadomo, w jaki sposób traktowane będą dogrywki i karne. Ponieważ nie pojawił się żaden komunikat o zmianach, zastosowaliśmy dotychczasowe metody, a więc rozstrzygnięcie po dodatkowych 30 minutach traktowane jest jako zwykłe zwycięstwo/porażka, a karne jako remis,

– nie wiadomo też, kiedy zespołom przegranym w fazie pucharowej nie będą odejmowane punkty. Tu także zdecydowaliśmy się na zastosowanie dotychczasowych zasad, wg których za porażki po dogrywkach nie odejmuje się punktów,

– i wreszcie najważniejsze – wciąż nie jest pewne, jakie współczynniki (I) zostaną zastosowane przy wyliczaniu punktów rankingowych. FIFA poinformowała w krótkim czasie o dwóch zestawach. Drugi jest dziesięciokrotnie niższy od pierwszego i zwycięstwa nawet w fazie pucharowej mundialu byłyby niewiele więcej warte niż te w meczach towarzyskich. W naszym wyliczeniu zastosowaliśmy więc pierwszy.

Dwie różne wersje współczynników opublikowane przez FIFA (Fot. FIFA.com)

Pewne jest, jaki zostanie zastosowany wzór. Będzie to P = Pb + I (W - We), gdzie Pb to liczba punktów przed rozegraniem spotkania, I to współczynnik wagi meczu, a W jego wynik. We to z kolei rezultat spodziewany – wyliczany wg wzoru We = 1/10 (-dr/600) + 1), gdzie We to różnica w puktach rankingowych drużyn przed spotkaniem).

Stosując wszystkie powyższe krytetria, Polska spadłaby o jedno miejsce i byłaby dziewiąta. Pamiętając o tym, że to tylko najbardziej prawdopodobna wersja i de facto zabawa, czołowa dziesiątka wyglądałaby następująco:

Kraj Punkty Punkty +/- Awans/spadek
1. Niemcy 1469 -89 0
2. Brazylia 1438 7 0
3. Belgia 1380 82 0
4. Francja 1313 115 +3
5. Portugalia 1252 -22 -1
6. Szwajcaria 1202 3 0
7. Argentyna 1196 -45 -2
8. Chile 1136 1 1
9. Polska 1115 -68 -1
10. Hiszpania 1104 -22 0