Pauline Ferrand Prevot
DNF
Maja Włoszczowska (fot.PAP/Adam Warżawa)

Kolejny medal dla Polski! Srebrna Włoszczowska

Maja Włoszczowska zdobyła srebrny medal olimpijski w Rio de Janeiro w kolarstwie górskim. Zwyciężyła Szwedka Jenny Risveds, do której Polka straciła 37 sekund. Po brąz sięgnęła Kanadyjka Catherine Pendrel, finiszująca 49 sekund za zawodniczką grupy Kross.

32-letnia Włoszczowska po raz drugi wywalczyła srebro olimpijskie. Na drugim stopniu podium stanęła także w Pekinie w 2008 r., a cztery lata później w Londynie nie wystartowała z powodu kontuzji.

To 11. medal dla Polski w igrzyskach w Rio de Janeiro, a trzeci srebrny.

Druga z reprezentantek Polski, Katarzyna Solus-Miśkowicz nie stanęła na starcie. Podczas czwartkowego treningu złamała obojczyk.

Maja Włoszczowska (fot.PAP/Adam Warżawa) Włoszczowska, która do występu na igrzyskach przygotowała się w górach Kolumbii, a do Rio przyjechała cztery dni przed wyścigiem, prezentowała się w sobotę wspaniale. Od pierwszej rundy jechała w czołówce razem z Rissveds, Szwajcarkami Lindą Indergard i Jolandą Neff oraz Czeszką Kateriną Nash. Czołowa grupa topniała i od czwartej rundy kolarce z Jeleniej Góry towarzyszyła tylko 22-letnia Szwedka.

Walka o złoty medal rozegrała się pomiędzy tymi dwiema zawodniczkami. Rissveds, mistrzyni świata do lat 23, zaatakowała na pierwszym podjeździe na ostatniej rundzie. Jej przewaga stopniowo rosła. Polka nie miała już szans na zwycięstwo, ale nie była też zagrożona przez rywalki i spokojnie dojechała do mety na 2. pozycji.

Brązowy medal wywalczyła Pendrel, dwukrotna mistrzyni świata (2011, 2014), wyprzedzając o dwie sekundy koleżankę z reprezentacji Kanady Emily Batty.

Klęskę poniosły inne faworytki. Neff, która najdłużej utrzymywała tempo Włoszczowskiej i Rissveds, była dopiero 6. Aktualna mistrzyni świata Dunka Annika Langvad zajęła 11. miejsce, a złota medalistka MŚ 2015 Francuzka Pauline Ferrand-Prevot nie ukończyła rywalizacji.

Dwie weteranki tej konkurencji – 43-letnia Norweżka Gunn Rita Dahle-Flesjaa oraz starsza o rok Niemka Sabine Spitz – złote medalistki igrzysk w Atenach i Pekinie zajęły odpowiednio 10. i 19. miejsce. Mistrzyni olimpijska z Londynu Julie Bresset nie startowała, ponieważ nie zakwalifikowała się do reprezentacji Francji.