tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny
Sławomir Szmal pociesza Piotra Wyszomirskiego po przegranym półfinale z Danią (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Polskie emocje w Rio. TOP 10 olimpijskich wzruszeń

Reprezentantki i reprezentanci Polski zakończyli igrzyska w Rio de Janeiro z rekordowym w XXI wieku dorobkiem 11 medali. Emocji i wielkich wzruszeń związanych z ich występami było jednak dużo więcej. Redakcja SPORT.TVP.PL wybrała te najważniejsze.
Oktawia Nowacka (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Pięciobój nowoczesny – kombinacja Oktawii Nowackiej 10. FINISZ SZCZĘŚLIWEJ NOWACKIEJ

Polska pięcioboistka sprawiła kibicom ogromną niespodziankę, zdobywając w Rio brązowy medal. Od pierwszej konkurencji spisywała się znakomicie i niewiele brakowało, by zdobyła krążek z jeszcze cenniejszego kruszcu.

Na ostatnim strzelaniu ekstremalnie wyczerpana zawodniczka warszawskiej Legii straciła prowadzenie, ale na szczęście nie miejsce na podium. Finiszowała jako trzecia, z promiennym uśmiechem na twarzy. No i jak tu nie radować się wraz z nią?

Paweł Fajdek (fot. PAP/Adam Warżawa)

9. DRAMAT PAWŁA FAJDKA. MIAŁO BYĆ ZŁOTO, A TU...

Przypadek Pawła Fajdka w Rio potwierdził, że nie ma kogoś takiego, jak pewniak do złota. Chociaż Polak deklasował konkurencję na wszystkich ważnych imprezach w ostatnich latach, tym razem nie zdołał nawet wejść do finału.

Młot na Stadionie Olimpijskim nie chciał lecieć tak daleko, jak zwykł to robić zazwyczaj. Fajdek walczył do ostatniej próby, a później było już tylko miejsce na rozpacz, niedowierzanie i rozczarowanie...

Monika Michalik (fot. PAP/EPA)

8. WIELKA RADOŚĆ MONIKI MICHALIK NA MACIE

Ma na koncie medale mistrzostw świata i Europy, a przed czterema laty w Londynie była o włos upragnionego podium igrzysk olimpijskich. Tym razem los znowu skojarzył ją z Rosjanką Inną Trażukową, ale tym razem to Polka była górą!

Po walce radości Michalik i jej trenera nie było końca. Olimpijski medal wspaniale dopełnia osiągnięć 36-letniej już zapaśniczki. Czy powalczy w Tokio? Kibice chętnie zobaczyliby takie obrazki raz jeszcze!

Piotr Małachowski (fot. PAP/Leszek Szymański)

Medal, który ma moc. Wielki gest Piotra Małachowskiego 7. SREBRNY GEST PIOTRA MAŁACHOWSKIEGO

W czasie igrzysk w Rio Piotr Małachowski dostarczył kibicom wzruszeń dwukrotnie. Najpierw w kole, gdy wywalczył drugi w karierze srebrny olimpijski medal.

Po powrocie do kraju zadziwił po raz drugi, przekazując dopiero co zdobyty medal na aukcję charytatywną, z której dochód przeznaczony będzie na leczenie 3-letniego Olka, cierpiącego na nowotwór złośliwy oka.

Podwójny wicemistrz olimpijski już zapowiedział, że w Tokio postara się o kolejny krążek na licytację. Najlepiej złoty.

Maciej Iwański i Jacek Laskowski (fot. TVP)

Szaleństwo komentatorów w końcówce meczu Polska – Chorwacja 6. SZCZYPIORNIŚCI POKONUJĄ CHORWATÓW, KOMENTATORZY ODLATUJĄ!

Polscy szczypiorniści powoli rozkręcali się w turnieju olimpijskim, ale – zgodnie z zapowiedziami trenera Tałanta Dujszebajewa – okazali się być gotowi na najważniejszy mecz, czyli ćwierćfinał.

Spotkanie z Chorwacją rozegrali koncertowo, rewanżując się za bolesną porażkę na Euro w Krakowie i wchodząc do grona czterech najlepszych drużyn na IO. Na to czekali kibice i nasi komentatorzy, którzy znowu mogli oszaleć ze szczęścia!

Joanna Jóźwik (fot. PAP/EPA)

5. FENOMENALNY FINISZ, JÓŹWIK WYGRYWA PÓŁFINAŁ

W poprzedzających igrzyska mistrzostwach Europy w Amsterdamie Joanna Jóźwik rozczarowała, ale w Rio dowiodła wielkiego talentu i wielkich możliwości.

Ostatecznie zajęła piąte miejsce w finale na 800 metrów, będąc jednak najszybszą z Europejek. Najbardziej w pamięci kibicom utkwi jednak jej bieg półfinałowy, w którym długo pozostawała na ostatnim miejscu, by na finiszu wyprzedzić wszystkie rywalki. I przy okazji doprowadzić do euforii naszych komentatorów.

Rafał Majka (fot. Getty Images)

Rafał Majka: jestem bardzo szczęśliwy, chociaż ból jest duży 4. EKSTREMALNY WYSIŁEK. MAJKA ODPOWIADA TVP... PO ANGIELSKU

Dzięki fenomenalnej pracy kolegów, Rafał Majka mógł zachować siły na końcówkę i odjechać reszcie na ostatnim podjeździe. Jak było dalej, pamiętają chyba wszyscy. Kraksa dwóch towarzyszy ucieczki, samotny pęd w dół do Copacabany i ostatecznie trzecie miejsce w olimpijskim wyścigu Elity.

Za metą Majka był tak wyczerpany, że nie poznał reportera TVP Sebastiana Parfjanowicza, na którego pytanie... machinalnie zaczął odpowiadać po angielsku. I wtedy chyba napięcie nieco puściło, zarówno u niego, jak i polskich kibiców.

Piotr Wyszomirski (fot. TVP)

Piotr Wyszomirski: w życiu przychodzi czas, gdy dźwigasz krzyż... 3. EMOCJONALNA WYPOWIEDŹ PIOTRA WYSZOMIRSKIEGO

Po przegranym z Niemcami meczu o trzecie miejsce nie każdy z polskich szczypiornistów chciał rozmawiać z dziennikarzami. Tę odwagę miał Piotr Wyszomirski, jeden z bohaterów biało-czerwonych na olimpijskim turnieju.

Pełną emocji rozmowie z Szymonem Borczuchem, bramkarz Polaków zakończył cytatem z Marka Piotrowskiego, dziewięciokrotnego mistrza świata w kick-boxingu. Bardzo chciał powiedzieć te słowa, choć łamał mu się już głos. Reporter TVP przyznał, że tej rozmowy nie zapomni nigdy...

Maria Andrejczyk (fot. TVP)

Maria Andrejczyk: duży sukces, ale mnie nie satysfakcjonuje 2. WKURZONA ANDREJCZYK ZAPOWIADA ZEMSTĘ

Oszczepniczkę Marię Andrejczyk śmiało można nazwać największą polską rewelacją tych igrzysk. 20-latka wygrała eliminacje i czuła się mocna przed finałem. W nim medal przegrała o zaledwie dwa centymetry.

Polkę z podium zrzuciła rekordzistka świata Barbora Spotkaova, ale nie było to dla niej żadne pocieszenie. Rozmawiający z "Majką" Aleksander Dzięciołowski nie wierzył własnym uszom, gdy ta zapowiadała, że chce jak najszybciej się odegrać na wielkiej Czeszce, a polskim kibicom serca rosły. To jest charakter!

Anita Włodarczyk (fot. Getty Images)

1. EKSPLOZJA W KOLE. REKORD ŚWIATA WŁODARCZYK!

Pierwsze miejsce to już czysto sportowe emocje, w wykonaniu polskiej królowej Rio – Anity Włodarczyk. Rekordzistka świata w finale czuła, że to jej dzień i rzucała młotem aż miło.

Fenomenalnym wynikiem 82,29 m ustanowiła poprawiła swój własny rekord globu i zarazem rekord olimpijski. Po tej próbie pół Polski skakało razem z Anitą z radości!