Pięćdziesięciu sześciu polskich sportowców wystąpi w igrzyskach olimpijskich w Soczi. Skład reprezentacji zatwierdził we wtorek w Warszawie zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Impreza rozpocznie się 7 i potrwa do 23 lutego. Transmisje z igrzysk na antenach Telewizji Polskiej!

– W reprezentacji znalazło się 56 zawodniczek i zawodników oraz 56 osób współpracujących. Przedstawiciele misji olimpijskiej przebywać będą w trzech wioskach – w Adlerze oraz dwóch w Krasnej Polanie. Chorążym został wybrany najstarszy polski zawodnik, pilot bobslejowej czwórki Dawid Kupczyk (36 lat – red.), po raz piąty w igrzyskach – powiedział prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

Zarząd upoważnił szefa PKOl do uzupełniania składu reprezentacji w przypadku przesunięć rankingowych, wynikających z potwierdzenia kwot przez narodowe komitety olimpijskie, a dających status umożliwiający start kolejnym zawodnikom.

– Do Soczi, jako 57. zawodnik, udaje się rezerwowy bobsleista Michał Kasperowicz. Nie będzie on jednak mieszkał w wiosce olimpijskiej, ale w razie jakiejś nieprzewidzianej sytuacji ma szansę na start – stwierdził sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński, który będzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego reprezentacji olimpijskiej; jest zastępcą Kraśnickiego.

– System kwalifikacji został zatwierdzony przez zarząd w grudniu 2012 roku. Był on jednoznaczny z międzynarodowymi wymogami, stąd liczba 56 sportowców adekwatna do światowej listy zakwalifikowanych w poszczególnych dyscyplinach – dodał Krzesiński.

Tak liczna ekipa biało-czerwonych uczestniczyła w igrzyskach tylko raz – w 1976 roku w Innsbrucku. Cztery lata temu do Vancouver poleciało 47 osób. W Kanadzie Polacy wywalczyli sześć medali.

– Pierwszy raz mamy tak silną reprezentację. Najpoważniejsze szanse na złoty medal ma Justyna Kowalczyk w biegu na 10 km techniką klasyczną. W Szklarskiej Porębie pokazała, że nie ma sobie równych, wyprzedzając drugą zawodniczkę o minutę. W tym przedziale minuty znalazłyby się też Norweżki, gdyby startowały – uważa szef misji olimpijskiej Apoloniusz Tajner.

Według Tajnera, prezesa Polskiego Związku Narciarskiego, szanse na miejsca na podium są – nawet po trzy – w skokach, biegach, łyżwiarstwie szybkim i biathlonie.

– Jedziemy z dużymi nadziejami na zdobywanie medali, choć w biathlonie i skokach wszystko może popsuć wiatr. Liczymy oczywiście na niespodzianki, jak np. występ sztafety biegaczek. Justyna Kowalczyk ma bardzo wartościowe koleżanki, które w tym sezonie punktują w Pucharze Świata. Tego nie było w poprzednich latach. Bardzo dobrze może zaprezentować się Karolina Riemen-Żerebecka, choć ski cross to bardzo loteryjna konkurencja. To zawodniczka czołowej ósemki PŚ. Może jeszcze biathlonistki w sztafecie – dodał.

Podsekretarz stanu MSiT Tomasz Półgrabski powiedział, że w ostatnich trzech latach ministerstwo przeznaczyło na przygotowaniach sportowców w dyscyplinach zimowych ok. 114 milionów złotych.

– Poprzeczka po Vancouver, gdzie zdobyliśmy sześć medali, w tym jeden złoty, została zawieszona bardzo wysoko. Mam nadzieję, że będziemy zbliżać się do cyfry sześć. Igrzyska w Soczi będą wyjątkowe, największa nasza reprezentacja w ostatnich latach, do tego rekordowa liczba 98 konkurencji w 15 dyscyplinach – przyznał Półgrabski. Największe gwiazdy ekipy biało-czerwonych, na czele z Kowalczyk oraz mistrzem świata w skokach narciarskich Kamilem Stochem, olimpijskie ślubowania złożą już na miejscu, w Rosji. Kowalczyk uda się do Soczi zaraz po PŚ w Dobbiaco, zaś skoczkowie po konkursach pucharowych w niemieckich Willingen; mają lecieć na igrzyska z Zurychu.

– W kraju ślubowania odbędą się 31 stycznia, z udziałem łyżwiarzy szybkich, saneczkarzy i bobsleistów, i 2 lutego – część biegaczy narciarskich, zawodnicy startujący w biathlonie i kombinacji norweskiej – poinformował Krzesiński.

Wyloty tych sportowców nastąpią, odpowiednio, 1 i 3 lutego. Polaków zabraknie w czarnomorskim kurorcie w hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym, skeletonie i curlingu.

Skład reprezentacji Polski na zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi:

Biathlon: Paulina Bobak, Magdalena Gwizdoń, Monika Hojnisz, Krystyna Pałka, Weronika Nowakowska-Ziemniak, Grzegorz Guzik, Rafał Lepel, Krzysztof Pływaczyk, Łukasz Słonina, Łukasz Szczurek

Biegi narciarskie: Sylwia Jaśkowiec, Justyna Kowalczyk, Kornelia Kubińska, Paulina Maciuszek, Agnieszka Szymańczak, Sebastian Gazurek, Maciej Kreczmer, Maciej Staręga

Bobsleje: Dawid Kupczyk, Paweł Mróz, Marcin Niewiara, Daniel Zalewski. Rezerwowy: Michał Kasperowicz

Kombinacja norweska: Adam Cieślar

Łyżwiarstwo szybkie: Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska, Zbigniew Bródka, Sebastian Druszkiewicz, Konrad Niedźwiedzki, Artur Nogal, Jan Szymański, Artur Waś

Narciarstwo alpejskie: Karolina Chrapek, Maryna Gąsienica-Daniel, Aleksandra Kluś, Maciej Bydliński, Michał Jasiczek, Mateusz Garniewicz

Narciarstwo dowolne: Karolina Riemen-Żerebecka.

Saneczkarstwo: Joanna Wojtuściszyn, Ewa Kuls, Maciej Kurowski, Karol Mikrut, Patryk Poręba

Short Track: Patrycja Maliszewska

Skoki narciarskie: Maciej Kot, Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Jan Ziobro, Piotr Żyła

Snowboard: Aleksandra Król, Karolina Sztokfisz, Maciej Jodko, Mateusz Ligocki, Michał Ligocki

Kierownictwo polskiej reprezentacji olimpijskiej Soczi 2014
Andrzej Kraśnicki – prezes PKOl, przewodniczący reprezentacji olimpijskiej
Adam Krzesiński – sekretarz generalny PKOl, wiceprzewodniczący reprezentacji olimpijskiej

Misja Olimpijska
Apoloniusz Tajner – szef misji
Marzenna Koszewska – z-ca szefa misji
Joanna Huzarska-Tomaszewska – członek misji
Ewelina Wawrynkiewicz – członek misji
Dorota Goś – członek misji
Marian Sypniewski – członek misji
Marcin Doroś – członek misji
Sebastian Chmara – członek misji
Henryk Urbaś – attache prasowy
Adam Małysz – attache olimpijski

Misja Medyczna
Hubert Krysztofiak – szef misji medycznej
Jarosław Krzywański – lekarz
Marek Krochmalski – lekarz
Piotr Trochimczuk – fizjoterapeuta
Marek Graczyk – psycholog

Komentarze do artykułu