IX mistrzostwa świata przyniosły regulaminową rewolucję. Wcześniej, nawet w przypadku kontuzji, nie można było zastąpić gracza. Powszechnie to krytykowano, bo nierzadko drużyny kończyły mecz w niepełnym składzie, gdy poturbowany musiał zejść z boiska.
Do pierwszej zmiany doszło już w pierwszym meczu mundialu 1970. Pionierem był Anatolij Kyryłowicz Puzacz, Ukrainiec reprezentujący Związek Radziecki. W meczu z Meksykiem, 31 maja, pojawił się na boisku tuż po przerwie, czyli w 46. minucie. Zmienił Wiktora Serebrianikowa. Wówczas to było wielkie wydarzenie, dziś to nieodłączny element gry.
Pierwszym bramkarzem zdjętym z boiska podczas mundialu z powodu słabej gry był Rumun Stere Adamache (10 czerwca, podczas meczu Rumunii z Brazylią). Najpierw, w 19. minucie Adamache puścił, nie reagując, gola po rzucie wolnym Pelego, a zaledwie trzy minuty później źle zareagował przy dośrodkowaniu Paulo Cezara i strzale Jairzinho. Trener Angelo Niculescu nie wytrzymał i jako pierwszy w historii zmienił bramkarza w trakcie meczu. W 27. minucie na boisko wszedł Rica Raducanu (a właściwie: Raducanu Necula), jedna z najbarwniejszych postaci w historii rumuńskiego futbolu, "szalony" bramkarz. Zapuszczał się do ataku, strzelał gole, podobno był nawet łapany na spalonym. Na mundialu był jednak "spokojny". Puścił jednego gola, pokonał go Pele, a Rumunia przegrała z Brazylią 2:3.
W Meksyku zaczęto też pokazywać żółte i czerwone kartki. Pierwszą żółtą, we wspomnianym meczu ZSRR-Meksyk zobaczył Łowczew. Podczas całego turnieju nie było ani jednej czerwonej. Dopiero w 1974 roku był ten pierwszy raz, już drugiego dnia mundialu. Carlos Caszely z Chile brutalnie atakował Bertiego Vogtsa z RFN. Działo się to w 67. minucie meczu rozgrywanego 14 czerwca, a kartkę pokazał sędzia z Turcji Dogan Babacan. Caszely musiał pauzować potem przez mecz.
Pierwszym w historii bramkarzem wyrzuconym z boiska na mistrzostwach świata był Gianluca Pagliuca (Włochy), 23 czerwca 1994 r. w 21 minucie meczu Włochy-Norwegia. Pagliuca wyszedł za pole karne, by powstrzymać atak Leonhardsena. Po strzale Norwega dotknął jednak piłki ręką, a czerwoną kartkę pokazał mu Hellmut Krug z Niemiec. Trener Włochów Arrigo Sacchi podjął wówczas bardzo kontrowersyjną decyzję. By wprowadzić rezerwowego bramkarza Marchegianiego zdjął z boiska najlepszego piłkarza świata Roberto Baggio. Mimo osłabienia Włosi wygrali jednak 1:0.
1 - 2
Norwegia
0 - 1
Finlandia
16:00
Włochy
19:00
Portugalia
16:00
Szwecja
19:00
Polska
16:00
Holandia
19:00
Anglia
16:00
Finlandia
19:00
Islandia
16:00
Belgia
19:00
Włochy
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1012 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.