{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
Aguirre trenerem reprezentacji Japonii

Javier Aguirre został selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Japonii. Żadnych szczegółów kontraktu nie ujawniono, ale jak podają miejscowe media umowa została podpisana na cztery lata do mistrzostw świata w Rosji.
Meksykanin na stanowisku zastąpił Włocha Alberto Zaccheroniego, który prowadził drużynę w niedawnym mundialu w Brazylii. Nie osiągnął jednak zadowalającego rezultatu – Japonia odpadła po fazie grupowej.
Aguirre ma spore doświadczenie w prowadzeniu krajowych reprezentacji. W 2001 roku objął stanowisko selekcjonera kadry swego kraju i w mistrzostwach świata 2002 doprowadził ją do 1/8 finału. Po turnieju zrezygnował z pracy. Swoją drugą przygodę na tym stanowisku rozpoczął w 2009 roku. Wygrał Złoty Puchar
CONCACAF, a w mundialu w RPA znowu odpadł w 1/8 finału i złożył dymisję.
Był trenerem także hiszpańskich drużyn klubowych, m.in. Atletico Madryt, Osasuny, Realu Saragossa. W ostatnich dwóch latach prowadził Espanyol Barcelona.
Debiut jako szkoleniowiec Japonii Aguirre będzie miał 5 września w towarzyskim spotkaniu z Urugwajem.
