Czołowy polski florecista, medalista mistrzostw świata i Europy Michał Majewski (AZS AWF Warszawa) z powodów osobistych zakończył w wieku 28 lat sportową karierę. – Nasza drużyna straciła 50 procent wartości – przyznał trener reprezentacji Piotr Majewski.
O swojej decyzji Majewski poinformował szkoleniowca biało-czerwonych w lipcu
od razu po mistrzostwach świata w Kazaniu, w których uplasował się w turnieju
indywidualnym na 24. miejscu. Z kolei drużyna zajęła 10. pozycję.
– Wtedy myślałem, że Michał rozgoryczony jest słabszym występem, a zwłaszcza
faktem, że ewidentnie skrzywdzili go sędziowie. To nie był jednak powód,
dlaczego od razu po mistrzostwach w Rosji zawiesił treningi. Niedawno
urodziło mu się drugie dziecko i zawodnik postanowił poświęcić się rodzinie i
wychowaniu swoich pociech – wyjaśnił trener.
Brązowy medalista mistrzostw świata i mistrz Europy w drużynie zamienił
floret na branżę deweloperską. – Michał prowadzi działalność gospodarczą i
dobrze sobie w niej radzi. Jako trener reprezentacji bardzo żałuję, że
zdecydował się na tak radykalny krok, ale z drugiej strony rozumiem go, bo w
szermierce, która jest niezwykle trudnym sportem, nie ma kokosów. Brakuje
sponsorów i nie możemy liczyć na większe wsparcie ze strony ministerstwa.
Trenując floret trudno zapewnić większej rodzinie godziwą egzystencję –
zauważył szkoleniowiec, który prywatnie jest wujkiem i ojcem chrzestnym
zawodnika.
Działacze oraz sztab szkoleniowy mieli jeszcze nadzieję, że lidera polskiej
drużyny uda się skłonić do powrotu na planszę. Tych mediacji podjął się
osobiście prezes Polskiego Związku Szermierczego Adam Konopka.
– Wierzyliśmy, że po urodzeniu dziecka sytuacja w jego rodzinie unormuje się i
Michał zatęskni za sportową rywalizacją. Liczyliśmy, że pojawi się w
niedzielę na turnieju o Buzdygan Rektora AWFiS, ale ostatecznie do Gdańska
nie przyjechał, o to oznacza, że nie zamierza wznawiać sportowej kariery.
Klamka zapadła – podkreślił Piotr Majewski.
Trener chciał pójść zawodnikowi na rękę. Szkoleniowiec kadry zaproponował mu,
aby odpuścił szkolenie centralne i indywidualne starty w Pucharze Świata.
Florecista miał natomiast jeździć tylko na zawody drużynowe.
– Nieprzygotowany klasowy zawodnik jest często lepszy od przeciętnego
zawodnika, który znajduje się w treningowym reżimie i przeszedł cały cykl
szkoleniowy. Ze swoją fantazją, umiejętnościami, mocną psychiką i odwagą
Michał nadal mógł być bardzo silnym punktem naszego zespołu. Majewski
powiedział mi jednak, że tak nie da się funkcjonować, bo nie chce rozmieniać
się na drobne – dodał.
Rezygnacja reprezentanta AZS AWF Warszawa znacznie skomplikowała sytuację
biało-czerwonych w eliminacjach do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w
2016 roku. 28-letni zawodnik był bowiem liderem zespołu i zawsze kończył
drużynową rywalizację.
– Jego atutem jest niezwykle mocna psychika, a to wiązało się z tym, że nie
czuł respektu przed żadnym rywalem. Z Michałem nasze szanse na
zakwalifikowanie się na igrzyska były spore, ale bez niego bardzo ciężko
będzie wywalczyć ten awans. W reprezentacji nie mamy bowiem zawodnika o
podobnych predyspozycjach jak on. Po jego rezygnacji nasza drużyna straciła
50 procent wartości – skomentował.
Majewski miał już za sobą dłuższą, ale nie dobrowolną, tylko wymuszoną
przerwę w startach. W 2009 roku stołeczny florecista został zdyskwalifikowany
na dwa lata za doping (w jego organizmie wykryto kokainę), ale bardzo szybko
wrócił do wysokiej formy. W 2012 roku zdobył we włoskiej miejscowości Legnano
brązowy medal mistrzostw Europy w turnieju indywidualnym.
Trener kadry nie wierzy jednak w jego kolejną reaktywację. – Niewykluczone, że
Michał, dotknięty nostalgią, stanie kiedyś do rywalizacji w krajowych
zawodach, ale jego kariera reprezentacyjna jest już zamknięta – podsumował
Piotr Majewski.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1012 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.