Departament Sprawiedliwości USA podał, że do sądu federalnego w Brooklynie w Nowym Jorku wpłynął w środę rano obejmujący 47 zarzutów akt oskarżenia wobec 14 osób, w tym wysokiej rangi działaczy FIFA, oskarżonych m.in. o korupcję, oszustwa i pranie pieniędzy. Wśród nich nie ma Seppa Blattera, prezydenta organizacji. – Nie jestem w stanie nic powiedzieć na temat statusu – przyznała prokurator generalna USA Loretta Lynch.
Jak podano w komunikacie Departamentu Sprawiedliwości USA, spośród tych 14 osób, dziewięć to przedstawiciele FIFA, a pięć – kadry kierowniczej firm współpracujących z FIFA. Oskarżeni uczestniczyli "w trwającym od 24 lat spisku, by wzbogacić się dzięki korupcji w międzynarodowej piłce nożnej" – wyjaśniono. Cztery osoby, w tym Charlez Blazzer, były wieloletni sekretarz generalny CONCACAF oraz dwie korporacje przyznały się do winy – dodano w komunikacie.
150 milionów dolarów łapówek
Siedem osób, których nazwiska ujawniono, zostało aresztowanych w środę rano przez szwajcarską policję w Zurychu, która działała na wniosek USA. W tym gronie są wiceprezydenci Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej Jeffrey Webb z Kajmanów oraz Urugwajczyk Eugenio Figueredo. Pozostali zatrzymani to Kostarykanin Eduardo Li, Nikaraguańczyk Julio Rocha, Costas Takkas z Kajmanów, Wenezuelczyk Rafael Esquivel i Brazylijczyk Jose Maria Marin.
Wszyscy związani są z regionalnymi federacjami piłkarskimi w Ameryce Płd. (CONCACAF) i Płn. (CONMEBOL). Prowadzący w tej sprawie śledztwo Amerykanie domagają się ich ekstradycji.
Wśród oskarżonych są też dyrektorzy marketingu sportowego z USA i Ameryki Południowej, którym amerykańska prokuratura zarzuca, że zapłacili ponad 150 milionów dolarów w ramach łapówek, by uzyskać lukratywne prawa do marketingu i transmisji międzynarodowych turniejów piłkarskich.
Zarzuty ogłosili w środę wspólnie m.in. prokurator generalna USA, która jednocześnie kieruje Departamentem Sprawiedliwości Loretta Lynch, a także prokurator federalny z Nowego Jorku Kelly T. Currie. Dyrektor FBI James B. Comey oraz szef wydziału dochodzeniowego w amerykańskim fiskusie IRS Richard Weber.
"Korupcja jest powszechna"
Jak podano w komunikacie, oprócz przeprowadzonej akcji aresztowania oskarżonych z Zurychu, w środę rano policja przeprowadziła też rewizję w siedzibie CONCACAF w Miami na Florydzie.
– Korupcja jest powszechna, systemowa i głęboko zakorzeniona, zarówno za granicą, jak i tutaj, w Stanach Zjednoczonych. Obejmuje co najmniej dwa pokolenia urzędników piłkarskich – stwierdziła Lynch. Według niej, działacze nadużywali swych pozycji i zaufania, by zdobyć miliony dolarów z łapówek. Dodała, że departament sprawiedliwości chce zakończyć takie praktyki, a winnych postawić przed oblicze sprawiedliwości. Dochodzenie dotyczy spraw od początku lat 90. do dziś.
Dziennik "New York Times", który jako pierwszy poinformował o oskarżeniu i aresztowaniu działaczy FIFA podał, że wśród zarzutów stawianych działaczom z Ameryki Płn i Płd są m.in. wymuszenia, pranie pieniędzy, oszustwa finansowe z wykorzystaniem technologii informatycznych. Chodzi o przetargi związane ze sprzedażą praw telewizyjnych, marketingowych i sponsorskich do imprez, które odbywały się w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej.
Dyrektor komunikacji FIFA Walter De Gregorio na konferencji prasowej w Zurychu stwierdził, że poza podejrzeniami jest szef międzynarodowej federacji Joseph Blatter, który ubiega się o kolejną reelekcję. – Nie ma planu przełożenia zaplanowanych na 29 maja wyborów na prezydenta FIFA – przyznał przedstawiciel organizacji. Zgodnie z planem mają odbyć się MŚ w 2018 roku w Rosji i cztery lata później w Katarze.
Lista zatrzymanych:
– Jeffrey Webb – wiceprezydent FIFA, członek komitetu wykonawczego, prezydent CONCACAF oraz związku piłkarskiego Kajmanów
– Eduardo Li – członek komitetu wykonawczego FIFA oraz CONCACAF, prezydent kostarykańskiej federacji piłkarskiej
– Julio Rocha – szef rozwoju FIFA. Były członek środkowoamerykańskiej unii piłkarskiej oraz prezydent federacji Nikaragui
– Costas Takkas – attache prezydenta CONCACAF
– Jack Warner – były wiceprezydent FIFA i członek komitetu wykonawczego, prezydent CONCACAF oraz specjalny doradca federacji Trynidadu i Tobago
– Eugenio Figueredo – wiceprezydent FIFA i członek komitetu wykonawczego. Były prezydent CONMEBOL (południowoamerykańska federacja piłkarska) oraz prezydent federacji urugwajskiej
– Rafael Esquivel – członek komitetu wykonawczego CONMEBOL oraz prezydent wenezuelskiej federacji piłkarskiej
– Jose Maria Marin – członek komitetu organizacyjnego turniejów piłkarskich na igrzyskach olimpijskich. Były prezydent brazylijskiej federacji piłkarskiej
– Nicolas Leoz – były członek komitetu wykonawczego FIFA oraz prezydent CONMEBOL.