W sobotę i we wtorek Szwedzi zmierzą się z Duńczykami w "skandynawskich derbach". Derbach, które rozstrzygną o awansie do finałów mistrzostw Europy 2016, a którymi od kilkunastu dni żyją kibice i media w obu krajach. – To takie mecze, pełne presji na boisku i poza nim – powiedział kapitan Szwedów, Zlatan Ibrahimović. We wcześniejszym sobotnim spotkaniu Ukraina podejmie Słowenię.
Podobnie o tym spotkaniu myślą szwedzcy i duńscy dziennikarze i kibice. Media z tych krajów prowadzą wojnę psychologiczną, w której umniejszają sobie nawzajem zasługi, nie tylko te sportowe. Dorośli Duńczycy wyrzucają masowo do kontenerów meble IKEI, gaszą papierosy na zdjęciu króla Szwecji Carla XVI Gustafa i palą płyty Abby.
Emir Osmanbegovic, dyrektor sportowy transmitującej oba mecze SBSi Discovery TV Sverige, nie pozostał dłużny. – Rozumiemy ich podniecenie i rozpalenie, ponieważ koniecznie chcą wygrać ze starszym bratem, zdając sobie sprawę z tego, że będzie to raczej niemożliwe – skomentował.
Drużyna Trzech Koron podejmie sąsiadów w Sztokholmie w sobotę o 20.45, a rewanż odbędzie się trzy dni później w Kopenhadze.
W ostatnich pięciu meczach z Danią Szwedzi ponieśli cztery porażki i zanotowali bezbramkowy remis. W tym okresie – od 2007 roku – nie trafili do bramki rywali ani razu. – To nic nie znaczy, w ogóle o tym nie myślę. Po prostu spróbuję strzelić teraz. W Paris Saint Germain rozegrałem w tym sezonie 11 meczów, zdobyłem dziewięć bramek i miałem pięć asyst. Jeśli dokonuje tego – jak sugerują niektórzy – zmęczony starzec, to wyobraźcie sobie, co zrobię, jeśli zagram jak silny młodzian – powiedział dziennikarzom w Sztokholmie Ibrahimović.
Najlepszy szwedzki zawodnik wypowiadał się z typowym dla siebie przekonaniem o własnych możliwościach i znaczeniu dla każdej drużyny, w której występuje.
– Świetnie byłoby zagrać we Francji, gdzie teraz gram na co dzień od czterech lat. Kilka lat temu umieściłem Szwecję na piłkarskiej mapie świata, a teraz umieszczam na niej też Francję. Bardzo mnie to cieszy – chwalił się.
W poniedziałek "Ibra" został wybrany po raz dziewiąty z rzędu, a łącznie 10., piłkarzem roku w Szwecji. Odbierając nagrodę w zeszłym roku obiecał, że zdobędzie ją także w 2015.
– Nie jestem pewien, czy mogę teraz złożyć taką samą obietnicę. Czy zakończę karierę reprezentacyjną po barażach z Danią? Zobaczymy. Jeśli mam odpowiedzieć teraz: nie. Ale jeśli spytacie mnie po barażach – nie wiem"– przyznał.
Na oba mecze bilety na stadion Friends Arena w Sztokholmie i Parken w Kopenhadze zostały sprzedane w kilkadziesiąt minut, a zainteresowanie jest tak ogromne, że oba kraje będą w sobotę i we wtorek wyglądały jak wymarłe. W większości pubów i restauracji dysponujących dużymi ekranami wszystkie miejsca zostały zarezerwowane.
Ukraina czy Słowenia?
Wcześniej rozegrany zostanie inny mecz barażowy –Ukraina zmierzy się ze Słowenią (godz. 18:00). Statystyka przemawia przeciwko współgospodarzom poprzednich mistrzostw Europy, którzy w czterech próbach nie pokonali Słoweńców ani razu. W dodatku przegrali ostatnie pięć meczów barażowych.
– Wolelibyśmy zacząć od meczu na wyjeździe, ale nie mamy wpływu na wynik losowania – żalił się trener Ukrainy Mychajło Fomienko.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.