tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Johan Cruyff nie żyje. Futbol stracił legendę

Johan Cruyff zmarł w wieku 68 lat w Barcelonie. Przegrał walkę z rakiem – poinformowano na oficjalnej stronie legendarnego piłkarza. Holender trzykrotnie nagradzany był Złotą Piłką magazynu "France Football".
Johan Cruyff (fot. Getty)

Johan Cruyff (fot. Getty Images) "Czuję, że prowadzę 2:0 po pierwszej połowie meczu. Jestem pewny, że na końcu wygram" – pisał jeszcze w lutym na swojej stronie internetowej Cruyff. Holender cierpiał na raka płuc.

Cruyff uznawany jest za symbol wspaniałych lat dla holenderskiego futbolu. Trzykrotnie triumfował w plebiscycie Złotej Piłki – 1971, 1973, 1974. Największe triumfy święcił w Ajaksie Amsterdam i Barcelonie. Z reprezentacją wywalczył drugie miejsce na mistrzostwach świata 1974. Zagrał w niej łącznie 48 spotkań i zdobył 33 bramki.

Na boisku wyróżniał się wspaniałą techniką. Podczas kariery piłkarskiej nazywano go "Piłkarzem roku 2000", gdyż zdaniem wielu wyprzedzał swoje czasy. Po występach w Barcelonie przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Później wrócił jednak do Holandii. Jego ostatnim klubem był Feyenoord Rotterdam.

Pełna sukcesów była także kariera szkoleniowa. Cruyff poprowadził Ajax do zwycięstwa w Pucharze Zdobywców Pucharów 1987. Dwa lata później sięgnął po to trofeum z Barceloną, odnosząc pierwszy trenerski sukces z Blaugraną. Z katalońskim zespołem wygrał Puchar Europy i Superpuchar Europy (1992), cztery mistrzostwa Hiszpanii (1991, 1992, 1993, 1994), Superpuchar Hiszpanii (1991, 1992, 1994) i Puchar Króla (1990).

Legendy futbolu – Johan Cruyff

podobne informacje

Ajax będzie grał na stadionie Johana Cruyffa

Sprawdź, czy wygrałeś autobiografię Johana Cruyffa!

Ajax odda hołd Cruyffowi. Amsterdam ArenA przejdzie do historii

Szokująca prawda o absencji Cruyffa na mundialu ‘78