Szymon Kołecki był gościem magazynu Maciej Kurzajewskiego "W biegu". Dwukrotny medalista olimpijski opowiedział o swoich startach w MMA oraz zakończonej karierze w podnoszeniu ciężarów. Odniósł się również do ewentualnej walki z Marcinem Najmanem.
Kołecki był po zakończeniu kariery Prezesem Związku Podnoszenia Ciężarów. Podał się do dymisji po wykryciu dopingu u Tomasza Zielińskiego podczas igrzysk olimpijskich w Rio. Szybko podjął nowe wyzwanie. Od 2016 roku jest zawodnikiem MMA.
– Wielu mówi, że to zezwierzęcenie, ale ja traktuję to jako sport. Dla mnie MMA nie ma negatywnych konotacji. Brakowało mi adrenaliny, rywalizacji i zabawy. Etap przed walką jest bardzo fajny, więc w końcu się zdecydowałem – powiedział.
Do oktagonu często wchodzą nie tylko zawodnicy, ale też celebryci. Kołecki nie wykluczył tego typu walk. – Bicie ich jest dużo łatwiejsze niż sportowców. Pewnie, jeśli dostanę tego typu propozycje, to z nich skorzystam. Mam nadzieję, że większość kibiców będzie pamiętało moje starty w podnoszeniu ciężarów. Adam Małysz nie jest kojarzony z rajdami, a skokami narciarskimi. Nie chciałbym być pomieszany, ale skala popularności to 100 do 1 na korzyść MMA – przyznał.
– Na MMA zdecydowałbym się wcześniej, ale zakończyłem przygodę z podnoszeniem ciężarów z powodu ciężkiej kontuzji kolana. Ona przeszkadza mi w przygotowaniach, dlatego nie mówię o wielkim poziomie sportowym. Jest mało prawdopodobne, żebym wybił się w tej dyscyplinie – dodał po chwili.
Kołecki zaplanował, że stoczy dziesięć walk. W kolejnej może zmierzyć się z Marcinem Najmanem. Były sztangista nie jest chętny do tego typu konfrontacji.
– To byłaby wizerunkową porażką. Kibice mogliby wyżywać się na mnie, że daję Marcinowi szanse zaistnienia w MMA. Trzeba pamiętać, że on ma ponad 30 walk w różnych dyscyplinach sportu. Nie jest to chłopiec do bicia, ale nie obawiam się go. Jest mi jednak nie po drodze, żeby doszło do tego pojedynku – powiedział.
Mimo że 35-latek nie jest już związany z podnoszeniem ciężarów, nadal ta dyscyplina jest u niego na pierwszym miejscu. – Zawsze jestem do dyspozycji. Śledzę i obserwuję wydarzenia, kibicuję zarządowi, żeby miała miejsce odbudowa dyscypliny. Miną jednak lata, zanim afera z braćmi Zielińskimi wyblaknie w pamięci ludzi. Nie da się jej zapomnieć – stwierdził.
Kołecki w swojej karierze wywalczył dwa medale olimpijskie – złoto w Pekinie (2008) i srebro w Sydney (2000). Który z nich smakował lepiej?
– Zdecydowanie ten z Pekinu. Sydney nadal jest porażką. Mimo cudownego rwania, to będzie zawsze w mojej pamięci moment sportowej tragedii. Nie porównuję wartości tych "krążków", ale sam start. W Chinach po trudnych przygotowaniach i problemach z kolanem było fantastycznie. Mogłem zrobić jeszcze więcej i już na samym pomoście wywalczyć złoto – zakończył.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.