We wtorek rozpoczyna się kolejny sezon Ligi Mistrzów. Przypominamy najważniejsze rekordy fazy grupowej. Wśród nich są mecze z udziałem Legii Warszawa.
Grał najwięcej
Iker Casillas to rekordzista pod względem występów w Lidze Mistrzów. W fazie grupowej rozegrał 87 meczów – większość w barwach Realu Madryt. Od 2015 roku reprezentuje FC Porto, a obecny sezon będzie jego 19. w Champions League.
Messi strzelcem
Najwięcej bramek ma Cristiano Ronaldo (106), lecz Leo Messi był skuteczniejszy w meczach grupowych. Argentyńczyk w sumie w Lidze Mistrzów ma 94 gole, a 57 z nich strzelił w pierwszej fazie rozgrywek.
Najwięcej goli w jednym meczu
Jako jedyny pięć goli strzelił Luiz Adriano. Było to w 2014 roku, a jego Szachtar Donieck pokonał na wyjeździe BATE Borysów 7:0. Dwa lata wcześniej również pięć bramek zdobył Leo Messi, jednak było to w fazie pucharowej.
Najwięcej goli w fazie grupowej
W sezonie 2015/16 Cristiano Ronaldo zdobył 11 bramek w meczach grupowych. Portugalczyk później trafił jeszcze pięciokrotnie i sięgnął po koronę króla strzelców rozgrywek.
Najszybszy gol
2 listopada 2011, Estadio Mestalla. Jonas Oliveira wykorzystał błąd Bernda Leno i posłał piłkę do siatki w jedenastej sekundzie (dokładnie 10,96) spotkania. Valencia wygrała z Bayerem Leverkusen 3:1.
Najszybszy hat-trick
W sezonie 2011/12 padł też najszybszy hat-trick. Olympique Lyon pokonał Dinamo Zagrzeb 7:1, a Bafetimbi Gomis na zdobycie trzech bramek potrzebował zaledwie ośmiu minut.
Najmłodszy zawodnik
W tym przypadku trzeba się cofnąć do 1994 roku. Wówczas w Lidze Mistrzów w barwach Anderlechtu zadebiutował Celestine Babayaro. Nigeryjczyk miał 16 lat i 87 dni. Zespół z Brukseli zremisował na wyjeździe ze Steauą Bukareszt 1:1.
Najstarszy zawodnik
Marco Ballotta, bramkarz Lazio Rzym, miał 43 lata i 253 dni kiedy jego zespół mierzył się na Estadio Santiago Bernabeu z Realem Madryt. W swoim ostatnim meczu w Lidze Mistrzów wpuścił trzy gole – Królewscy wygrali 3:1.
Najstarszy strzelec
25 listopada 2014 – AS Roma zremisowała z CSKA Moskwa 1:1, a dla rzymian trafił Francesco Totti. Miał 38 lat i 59 dni.
Najwięcej goli strzelonych jednemu zespołowi
W zeszłym sezonie Borussia Dortmund dwa razy wysoko pokonała Legię Warszawa – 6:0 na wyjeździe i 8:4 u siebie. 14 goli strzelonych przez BVB Legii to rekord Champions League.
Najwięcej goli w jednym meczu
To także rywalizacja Borussii z Legią. Na Signal Iduna Park padło 12 goli (8:4). Trudno będzie pobić ten rekord.
19:00
Zwycięzca SF 2
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.