Napastnik reprezentacji Danii Nicklas Bendtner grający od marca w norweskim Rosenborg Trondheim jest najpopularniejszym piłkarzem klubu, który sprzedał już ponad dwa tysiące koszulek z jego nazwiskiem.
Rosenborg podał w środę dane sprzedaży sklepu klubowego, według których koszulka z numerem 9 i nazwiskiem Duńczyka na plecach, w cenie 100 euro, jest najczęściej sprzedawanym produktem i przyniosła już klubowi dwa miliony koron (milion złotych).
Sprzedaż znacznie wzrosła po meczu eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw świata w Rosji, 1 września Dania – Polska 4:0 i powrocie Bendtnera do reprezentacji po 21 miesiącach nieobecności w niej.
– Popularność Bendtnera wzrosła do zenitu i sprzedaliśmy pokaźną partię koszulek do Danii i teraz czekamy na nową dużą dostawę, ponieważ lista oczekujących na nie jest bardzo długa. Sprzedaliśmy też wszystkie szaliki z jego nazwiskiem, a także kubki, czapki, długopisy i otwieracze do piwa. Sprzedaż z pewnością znacznie wzrośnie w przypadku awansu Danii na mundial w Rosji – powiedział menadżer sklepu firmowego Rosenborga Jan Olav Dreier.
Mecz z Polską był jego 75. występem w reprezentacji Danii, w której strzelił dotychczas 29 bramek. Nie grał jednak w niej od 17 listopada 2015 roku i drugiego przegranego barażu eliminacji do mistrzostw Europy 2016. Był to też ostatni mecz selekcjonera Mortena Olsena.
Norweg Age Hareide, który objął to stanowisko w styczniu 2016 roku od początku nie widział miejsca dla, jak to określił, "niedotrenowanego, rozkapryszonego gwiazdora i skandalisty, prowadzącego zbyt rozrywkowy tryb życia".
Teraz jednak były napastnik Arsenalu (2005-2014) według norweskich i duńskich mediów odżył, złapał "drugi oddech" i odzyskał miano "supergwiazdora" zarówno dla Rosenborga jak i dla Hareide.
Zdaniem duńskiego dziennika "Ekstrabladet" będzie jokerem w meczu decydującym o ewentualnym wyjeździe na MŚ do Rosji, 5 października z Czarnogórą.
– Kiedy w meczu z Polską wbiegł na boisko w drugiej połowie powitała go na stojąco publiczność stadionu Parken w Kopenhadze. W Trondheim takie powitanie Duńczyk ma w każdym meczu – podkreślił wychodzący w Trondheim dziennik "Adresseavisen".
W niedzielę Rosenborg wygrał z Valerenga Oslo 3:0 i dwie bramki strzelił Bendtner, którego konto strzeleckie w norweskim klubie wynosi już 12 goli.
– Ostatni raz był w takiej formie 11 lat temu, w sezonie 2006/2007 w Birmingham, gdzie grał wypożyczony z Arsenalu. Należy też dodać, że w ostatnich ośmiu meczach naszej ligi strzelił osiem goli – podkreślił norweski dziennik "Verdens Gang".
Duńczyk powiedział, że czuje się w życiowej formie: "najważniejszy był mecz z Polską w Kopenhadze, ponieważ stałem się ponownie członkiem reprezentacji. Powróciłem do niej i nie zamierzam opuszczać tej drużyny".
Po ośmiu kolejkach w tabeli grupy E prowadzi Polska z 19 punktami przed Danią i Czarnogórą po 16, Rumunią 9, Armenia 6 i Kazachstanem 2.
Do zakończenia eliminacji pozostały jeszcze dwa mecze. Dania spotka się 5 października na wyjeżdzie w Czarnogórą i 8 października z Rumunią w Kopenhadze.
Następne
6 - 1
Walia
2 - 5
Francja
3 - 2
Dania
4 - 1
Niemcy
1 - 3
Hiszpania
1 - 2
Belgia
1 - 1
Szwajcaria
4 - 3
Islandia
4 - 1
Walia
4 - 0
Holandia