Adam Nawałka uzupełnił w piątek kadrę na październikowe mecze z Armenią (5.10) i Czarnogórą (8.10). Po raz pierwszy zaproszenie na zgrupowanie dostał 25-letni Damian Kądzior z Górnika Zabrze. – Myślę, że odnajdzie się w drużynie narodowej – powiedział w rozmowie ze SPORT.TVP.PL Tomasz Hajto, u którego Kądzior debiutował w Ekstraklasie.
Kądzior jest wychowankiem Jagiellonii Białystok. Pierwszy raz w Ekstraklasie zagrał 20 października 2012 w wyjazdowym meczu z Wisłą Kraków – w 83. minucie zmienił Euzebiusza Smolarka. Miał wówczas 20 lat. – Miałem taką koncepcję, żeby wprowadzać chłopaków z Młodej Ekstraklasy. Dałem szansę Adamowi Dźwigale, Jonatanowi Strausowi czy właśnie Kądziorowi – przypomniał Hajto.
W sumie w pierwszym zespole z Białegostoku za kadencji trenera Hajty wystąpił dwa razy. Michał Probierz dał mu zagrać raz w 2014 roku i na powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej musiał czekać trzy lata. W międzyczasie grał w niższych ligach – w Motorze Lublin, Dolcanie Ząbki i Wigrach Suwałki.
– Doszedł do Ekstraklasy inną drogą niż przez Jagiellonię, ale to nie jest zła ścieżka. Nie było tak, że w Białymstoku nie mieliśmy do niego zaufania. Po prostu każdy trener ma swoją wizję. Trzeba też spojrzeć na zawodników, którzy byli w Jagiellonii na pozycjach, na których mógł grać Damian – wytłumaczył nam Sławomir Kopczewski, dyrektor Akademii Jagiellonii i prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej.
W zeszłym sezonie prezentował się znakomicie w Wigrach. W 33 meczach I ligi strzelił 14 goli i miał 15 asyst. W lutym wygrał w plebiscycie tygodnika "Piłka Nożna" w kategorii pierwszoligowiec roku. – Interesowało się nim kilka zespołów z Ekstraklasy, miał iść do Cracovii, ale poszedł do beniaminka z Zabrza i była to dobra decyzja. Pokazał też, że nie można nikogo skreślać. Ma umiejętności, tylko potrzebował więcej czasu, żeby wejść na poziom Ekstraklasy i reprezentacji – dodał Hajto.
Na początku ograniczały go warunki fizyczne, ale mimo wszystko myślałem, że dużo szybciej wypłynie na szerokie wody.
Lewonożny pomocnik jest uniwersalny – może grać na obu skrzydłach, a także w środku pola. W tym sezonie w 12 meczach strzelił trzy gole i zanotował cztery asysty. – Nikt nie spodziewał się, że Górnik będzie tak wysoko na początku sezonu. Damian prezentuje się dobrze, jest wiodącą postacią, ma ciekawą lewą nogę, jest mobilny. Nic, tylko się cieszyć – ocenił były szkoleniowiec Jagiellonii.
Jego zdaniem trener Nawałka powołał go z myślą o grze w środku pomocy. – Selekcjoner najprawdopodobniej szuka gracza na pozycję nr 10, Robert Lewandowski będzie potrzebował ostatniego podania, a Damian gra kombinacyjnie i myślę, że odnajdzie się w kadrze – analizował.
Prezes Kopczewski zauważa też, że 25-latek ma cechy charakteru, które mogą mu pomóc w odniesieniu sukcesu w reprezentacji. – To, że doczekał takiego momentu zawdzięcza głównie sumienności i rzetelnej pracy. Poza tym to bardzo inteligentny, skromny człowiek, wyznacza cele i dąży do nich małymi krokami – zdradził.
Cieszę się, że udowodnił wszystkim, że potrafi grać w piłkę.
Powołanie pomocnika Górnika to nobilitacja, ale trudno oczekiwać, żeby trener Nawałka dał mu zagrać w kluczowych spotkaniach eliminacji mistrzostw świata.
Dla niektórych ta nominacja to bardzo duża niespodzianka. – Mam pełne zaufanie do Adama Nawałki, który pokazał już, że dobrze dobiera piłkarzy do zespołu. Jak Jacek Góralski dostał pierwsze powołanie też wszyscy się dziwili, ale koniec końców selekcjoner obronił tę decyzję, a Jacek cały czas jest w kadrze – uspokajał Hajto.
Były reprezentant Polski cieszy się, że kolejny zawodnik, z którym współpracował, dostał zaproszenie do drużyny narodowej. – Jest Michał Pazdan, którego wziąłem do Jagiellonii, jest Maciek Makuszewski, który ostatnio powiedział, że pomogłem mu w rozwoju zawodowym. To pokazuje, że praca, którą wykonałem w Białymstoku, mimo że nie było wyniku w postaci walki o wysokie pozycje, była pożyteczna. Wprowadziłem kilku młodych zawodników, wziąłem na siebie brak wyniku, ale dziś niektórzy zaczynają istnieć w drużynie narodowej. To miłe – zakończył Hajto.
Następne
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.