Real Madryt w środę zmierzy się z Al-Jazirą w półfinale klubowych mistrzostw świata. Królewscy – jako pierwszy klub w historii – moga wygrać te rozgrywki dwa razy z rzędu. Od poprzedniego występu zespołu Zinedine'a Zidane'a w turnieju mija prawie rok. Jak przez ten okres zmienił się Real? Transmisje z klubowych mistrzostw świata w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.
Poprzedni start w klubowym mundialu był dla Królewskich zwieńczeniem fantastycznego 2016 roku, w którym drużyna zdobyła Ligę Mistrzów i Superpuchar Europy. Start w tegorocznej edycji będzie ukoronowaniem jeszcze lepszego okresu – w ostatnim czasie Real ponownie wygrał Champions League, został mistrzem kraju, a do tego sięgnął po dwa Superpuchary – Hiszpanii i Europy.
Bez Moraty i Jamesa
Kadra zespołu jest inna, niż podczas klubowych mistrzostw świata z minionego roku. Brakuje przede wszystkim Alvaro Moraty sprzedanego do Chelsea i Jamesa Rodrigueza, który został wypożyczony do Bayernu Monachium. James – w poprzedniej edycji – asystował przy golu Cristiano Ronaldo w półfinałowym starciu z CF America.
To właśnie w braku wspomnianej dwójki upatruje się problemów Realu w tym sezonie. Królewscy strzelają mniej goli, niż rok temu. W słabszej formie są dotychczas Cristiano Ronaldo i Karim Benzema, chociaż ostatnie występy z Borussią Dortmund i Sevillą pokazują, że dyspozycja napastników jest coraz lepsza. W minionym sezonie – gdy zawodzili liderzy – Królewskich często ratowała dwójka rezerwowych. Teraz, różnica jest odczuwalna...
Zawodnicy, którzy mieli zastąpić Jamesa i Moratę, radzą sobie przeciętnie. Nie dostają jednak zbyt wielu szans na zaprezentowanie umiejętności. Dani Ceballos i Borja Mayoral zagrali zaledwie czterokrotnie w podstawowym składzie. Real problemy ma też w obronie – Jose Vallejo, sprowadzony w miejsce Pepe, także rozegrał w podstawowym składzie zaledwie... cztery spotkania. To pokazuje, że Zidane nie darzy ich jeszcze zaufaniem.
Jesienne kłopoty
Real do klubowych mistrzostw świata podchodzi w gorszej sytuacji niż przed rokiem. Dwanaście miesięcy temu Królewscy byli liderem La Liga z sześcioma punktami przewagi nad Barceloną. Teraz tracą do Katalończyków osiem punktów. Można zauważyć, że w tym sezonie Real nie zdobywa już tylu bramek w ostatnich minutach spotkań. Problemem są też gole strzelane głową, których drużyna nie ma tak wiele, jak w przeszłości...
– To normalne, że w każdych rozgrywkach są wzloty i upadki. To, co zrobiliśmy do tej pory, jest jednak bardzo pozytywne. Zdobyliśmy Superpuchar Hiszpanii i Superpuchar Europy, a teraz spróbujemy sięgnąć po trzeci tytuł. Później będziemy mieli sześć miesięcy na walkę o mistrzostwo, Ligę Mistrzów i Puchar Króla. Wszyscy oczekują, że Real zawsze będzie wygrywał różnicą czterech czy pięciu bramek. To nie jest jednak takie łatwe – tłumaczył ostatnio Zidane.
Grudzień może być dla Realu przełomowym momentem. Po klubowych mistrzostwach świata czeka ich jeszcze ostatni mecz w tym roku – El Clasico. Jeśli pokonają Barcelonę, zmniejszą stratę do lidera. Korzystne wyniki w ostatnich meczach roku mogą napędzić Królewskich na dalszą część sezonu.
W pościgu za kolejnymi rekordami
Udział w klubowych mistrzostwach świata da Królewskich możliwość pobicia nowych rekordów. Jeśli Królewscy wygrają turniej, odniosą 12. zwycięstwo z rzędu w finale międzynarodowych rozgrywek. Ostatni raz, Real przegrał finał w 2000 roku, gdy w finale Pucharu Interkontynentalnego okazał się słabszy od Boca Juniors. Od tamtego czasu Real czterokrotnie wygrał Ligę Mistrzów, zdobył cztery Superpuchary Europy, dwa klubowe mistrzostwa świata i jeden Puchar Interkontynentalny.
Real może też zrównać się z Barceloną w liczbie zwycięstw w KMŚ. Katalończycy trzykrotnie wygrywali w rozgrywkach, Real ma dwa takie tytuły. Cristiano Ronaldo może z kolei zostać najlepszym strzelcem w historii rozgrywek. W dorobku ma pięć bramek – tyle samo, co Leo Messi oraz Luis Suarez. Jeśli w tym roku zdobędzie przynajmniej jedną bramkę, obejmie prowadzenie w klasyfikacji.
– Nie będzie łatwo. W poprzednim roku mieliśmy problemy z Kashimą, ale udało się zwyciężyć. To nie będą łatwe mecze. Nie wygramy tylko dlatego, że jesteśmy Realem Madryt – przestrzegł Zidane, który ma szansę na to, by zdobyć to trofeum po raz drugi w trenerskiej karierze.
Następne
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.