| Pjongczang

Imperator skeletonu. Iron Man bohaterem Korei

Yun Sungbin (fot. PAP/EPA)
Yun Sungbin (fot. PAP/EPA)

Reprezentant gospodarzy Yun Sungbin, złoty medalista igrzysk w Pjongczangu w skeletonie, który startował w kasku stylizowanym na hełm Iron Mana, zyskał w Korei Płd. ogromną popularność. Zawodnikowi gratulował prezydent kraju, nazywając go "imperatorem skeletonu".

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

"To zwycięstwo to najlepszy prezent dla Koreańczyków z okazji Księżycowego Nowego Roku. Yun pokazał nam, że mamy odwagę rywalizować na nieznanym nam wcześniej polu i jeśli się postaramy, możemy być najlepsi na świecie. Dziękujemy Ci imperatorze skeletonu" – napisał na Twitterze prezydent Mun Dze In, podkreślając fakt, że w Korei nie było wcześniej tradycji uprawiania tej dyscypliny.

Oprócz tytułu imperatora Sungbin, ze względu na swój niezwykły kask, zyskał też pseudonim Iron Man.

– Sposób w jaki zjeżdża się na skeletonie przypomina styl jego lotu. Poza tym, jest to mój ulubiony superbohater – tłumaczył po zawodach zawodnik.

Yun Sungbin (fot. PAP/EPA)
Yun Sungbin (fot. PAP/EPA)

Sungbin uzyskał najlepsze czasy w każdym z czterech ślizgów i pokonał rywali największą różnicą w historii igrzysk. Koreańczyk jest też pierwszym zawodnikiem spoza Europy i Ameryki Północnej, który sięgnął po medal olimpijski w skeletonie.

– Zdobyć złoto na igrzyskach to zawsze coś wspaniałego, ale zwyciężyć tutaj, we własnym kraju, to dodatkowo wielki zaszczyt – powiedział po zawodach Sungbin.

23-letni skeletonista był na torze mocno wspierany przez miejscową publiczność. Wielu Koreańczyków, którzy z okazji święta spędzali czas u rodzin oglądało też jego przejazdy w telewizji.

– Cieszę się, że dopingowało mnie aż tyle osób. Moim życzeniem jest to, aby moja ogromna popularność miała przełożenie na rozwój dyscypliny po igrzyskach – stwierdził Sungbin.

Koreańczycy od lat zdobywają medale w łyżwiarstwie szybkim i short tracku. Sungbin jest dopiero drugim reprezentantem tego kraju, który stanął na podium igrzysk w innej dyscyplinie. Pierwszą była mistrzyni olimpijska z Vancouver oraz srebrna medalistka z Soczi w łyżwiarstwie figurowym Yuna Kim.

Najnowsze
ATP Miami. Alexander Zverev odpadł w 1/8 finału
ATP Miami. Alexander Zverev odpadł w 1/8 finału
| Tenis / ATP (mężczyźni) 
Alexander Zverev (fot. Getty)
Industria wciąż wierzy w awans. "Możemy wygrać w Berlinie"
Michał Olejniczak (fot. PAP)
Industria wciąż wierzy w awans. "Możemy wygrać w Berlinie"
| Piłka ręczna / Europejskie puchary 
Polki gotowe na Euro! [WIDEO]
Reprezentantki kobiet w piłce nożnej (fot. Getty)
Polki gotowe na Euro! [WIDEO]
| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet 
Mistrzostwo Europy dla Niemca, Polacy daleko
(fot. Getty)
Mistrzostwo Europy dla Niemca, Polacy daleko
| Inne 
Probierz odpowiada "Lewemu". "Nie ma takich piłkarzy"
Robert Lewandowski i Michał Probierz (fot. PAP)
Probierz odpowiada "Lewemu". "Nie ma takich piłkarzy"
| Piłka nożna / Reprezentacja 
Fatalna druga połowa Industrii w kluczowym meczu LM!
Niesamowita walka w starciu Industrii z Fuechse (fot. PAP)
Fatalna druga połowa Industrii w kluczowym meczu LM!
| Piłka ręczna / Europejskie puchary 
Tauron Hokej Liga, finał (#2): GKS Tychy – GKS Katowice [MECZ]
GKS Tychy – GKS Katowice. Hokej na lodzie, Tauron Hokej Liga – finał (#2). Transmisja online na żywo w TVP Sport (26.03.2025)
Tauron Hokej Liga, finał (#2): GKS Tychy – GKS Katowice [MECZ]
| Hokej / Polska Hokej Liga 
Do góry