{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
Rostów Arena

Według projektu trybuny położonej w Rostowie nad Donem areny piłkarskich mistrzostw świata miały mieć różną, falującą wysokość, a sama konstrukcja dachu przypominać meandry rzeki. Ambitne plany zweryfikowały jednak brak funduszy oraz trudne, podmokłe podłoże.
Ostatecznie po mających przynieść oszczędności zmianach w konstrukcji do płynącego zakolami Donu rostowski obiekt nawiązuje tylko poprzez dynamicznie zaprojektowane drogi, rampy oraz podejścia do bram stadionu. Sama bryła obiektu jest za to bardzo prosta i klasyczna. Całość wybudowana jest na ponad 10 tys. betonowych pali.
Dach areny został wykonany ze specjalnych przepuszczających światło elastycznych membran kompozytowych, aby umożliwić wzrost trawy na murawie. Ciekawym elementem są podtrzymujące sklepienie liny, które zastępują ciężkie filary, czyniąc obiekt wizualnie lżejszym.
Rostów rozciąga się na prawym, północnym brzegu Donu. Stadion wybudowano po przeciwległej stronie rzeki, by dać impuls do rozwoju miasta w kierunku południowym.
Z racji położenia areny na stosunkowo niezagospodarowanym terenie, dojazd od areny możliwy jest wyłącznie autobusem lub samochodem. Pokonanie pieszo trasy z głównego dworca na stadion nie powinno jednak zająć więcej niż 40 minut.
W Rostowie nad Donem mecze rozegrają Brazylią i Szwajcaria (17 czerwca, grupa E), Urugwaj z Arabią Saudyjską (20 czerwca, grupa A), Korea Południowa z Meksykiem (23 czerwca, grupa F) oraz Islandia z Chorwacją (26 czerwca, grupa D). Na stadionie odbędzie się także mecz 1/8 finału.