tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Polski rekord świata w potrójnym ironmanie

Robert Karaś został mistrzem świata na dystansie potrójnego ironmana – pływanie 11,4 km, jazda na rowerze 540 km, bieg 126,6 km (trzy maratony). W niemieckim Lensahn ustanowił też rekord świata wynikiem 30 godzin 48 minut i 57 sekund.
Fot. Getty

Bieg Straceńców – jedyny taki w Polsce

Do piątkowej rywalizacji przystąpiło ponad 50 zawodników. Na mecie Polak był szybszy o prawie godzinę od poprzedniego rekordzisty. W 2017 roku, rezultatem 19:44.33, ustanowił rekord świata w podwójnym triathlonie.

W 1990 roku mistrzem globu w double ironmanie (7,6 km pływania, 360 km jazdy na rowerze i 84 km biegu) został Jerzy Górski z Głogowa. Bohater filmu i książki "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą" uzyskał w USA czas 24 godziny 47 minut i 46 sekund.

Przed startem w Lensahn Karaś na swoim Facebooku zacytował katalońskiego długodystansowca, narciarza wysokogórskiego, kolarza górskiego, duathlonistę Kiliana Jornet Burgadę: "Nadszedł czas, by cierpieć, nadszedł czas by walczyć, nadszedł czas, by wygrywać".

Pochodzący z Elbląga Karaś swój start zadedykował najsłabszym i najbardziej potrzebującym, zachęcając do pomagania fundacjom dobroczynnym.

Enea Ironman 5150 Warsaw. Znamy zwycięzcę zawodów!
Pokonując swoje słabości, czyli triathlonowe zmagania w Sierakowie
Ponad tysiąc ludzi ze stali. Czas na Enea Ironman 5150 Warsaw

podobne informacje

Patrick Lange pobił rekord w Ironmanie i obronił mistrzostwo

Od Monaru do mistrzostwa świata w triathlonie. Niezwykła historia Jerzego Górskiego