Paralekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Berlinie. Fenomenalny wieczór Polaków i worek medali

Piątkowy wieczór okazał się znakomity w wykonaniu polskich para lekkoatletów. Na mistrzostwach Europy w Berlinie biało-czerwoni zdobyli kolejne trzynaście medali, w tym sześć złotych.
Joanna Mazur wraz z przewodnikiem Michałem Stawickim zdobyła złoty medal na 1500 metrów (fot. PAP)

Kolejne medale w sesji porannej. Berlin nadal szczęśliwy

Znakomite piątkowe popołudnie zainaugurowała rywalizacja w skoku w dal (T37) kobiet. Marta Piotrowska zdobyła złoty medal, uzyskując 4,51 metra. Na najniższym stopniu podium stanęła natomiast Natalia Jasińska (3,83). Przedzieliła je reprezentantka Islandii Bergrun Adalsteinsdottir.

Mistrzostwa Europy – skok w dal (T37) kobiet:
1. Marta Piotrowska (Polska) – 4,51
2. Bergrun Adalsteinsdottir (Islandia) – 4,16
3. Natalia Jasińska (Polska) – 3,83

Mistrzem Europy w pchnięciu kulą (F34) został Tomasz Pauliński, który uzyskał aż jedenaście metrów. Drugi Thierry Cibone z Francji przegrał z nim o przeszło metr. Na szóstym miejscu skończył Michał Szafrański, który pchnął 7,88 metra. Znakomicie wystartowali także Polacy rywalizujący w rzucie dyskiem (F52). Piotr Kosewicz w drugiej próbie uzyskał 20,20 m, dzięki czemu został mistrzem Europy. Trzecie miejsce zajął natomiast Robert Jachimowicz.

3. Robert Jachimowicz (Polska) – 19,19

Drugi medal mistrzostw Europy zdobyła Lucyna Kornobys. Jeszcze w poniedziałek zdeklasowała rywalki w pchnięciu kulą (F33). Tym razem wywalczyła brąz w rzucie oszczepem. Lepsze od Polki okazały się tylko Marjaana Heikkinen z Finlandii i Frances Herrmann z Niemiec.

Mistrzostwa Europy – rzut oszczepem (F33/34) kobiet::
1. Marjaana Heikkinen (Finlandia) – 18,79
2. Frances Herrmann (Niemcy) – 17,47
3. Lucyna Kornobys (Polska) – 16,22

Biało-czerwoni świetnie spisali się także w konkurencjach biegowych. Joanna Mazur wraz z przewodnikiem Michałem Stawickim zdecydowanie wyprzedziła rywalki w biegu na 1500 metrów. Złoty medal był jedynym, którego brakowało jej na mistrzostwach Europy w Berlinie. Wcześniej zdobywała srebro na 200 metrów i brąz na 100 metrów.

Mistrzostwa Europy – bieg na 1500 metrów (T11) kobiet:
1. Joanna Mazur (Polska) – 5:14.99
2. Maria Fiuza (Portugalia) – 5:38.47
3. Oznur Alumur (Turcja) – 5:39.07

Multimedalistą jest też Michał Kotkowski. Do zwycięstw na 200 metrów i 400 metrów (T37) dołożył także brązowy medal na dystansie 100 metrów. W tej konkurencji triumfował Ukrainiec Władysław Zarebelnij. Drugi z Polaków, który wystartował w finale na tym dystansie – Mateusz Owczarek – linię mety przekroczył jako szósty.

Mistrzostwa Europy – bieg na 100 metrów (T37) mężczyzn:
1. Władysław Zarebelnij (Ukraina) – 11,86
2. Rhys Jones (Wielka Brytania) – 12,10
3. Michał Kotkowski (Polska) – 12,19

6. Mateusz Owczarek (Polska) – 12,93

Alicja Jeromin była najszybsza na 100 metrów (T47). Złoty medal na 400 metrów (T36) wywalczył natomiast Krzysztof Ciuksza, ustanawiając przy tym swój najlepszy wynik w tym sezonie. W ten sposób także dołączył do grona multimedalistów mistrzostw Europy. Wcześniej zdobył brązowy medal na 100 metrów.